به گزارش خبرآنلاین، در این نامه آمده است:

روز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه ۹۶ در آستانه ۱۰۳مین سالگرد وفات ستارخان سردارملّی در سایت های خبری مطلبی درمورد ساخت فیلم ستارخان به نقل از سرکار خانم دکتر ساعی نماینده محترم مجلس منعکس گردید که در نگاه اوّل باعث خوشحالی جمعی از مخاطبین گردید و مشتاقانه به مطالعه خبر پرداخته و با خود زمزمه کردند:”چه عجب بالاخره می خواهند فیلمی در مورد آن بزرگوار بسازند!”

توضیح اینکه در مورد این اثر بایستی به اطلاع علاقمندان برسانم این که، اثری که کلید خورده است فیلم نبوده و سریال تلویزیونی است و در چندین قسمت نمایش داده خواهد شد و همانطور که اشاره شده است به کارگردانی آقای محمدرضا ورزی که دارای سلاله تبریزی است، ساخته می شود، کارگردانی که شاهد سریال های تلویزیونی مانند تبریز در مه، سال های مشروطه، عمارت فرنگی و معمّای شاه از ایشان بوده ایم که هر کدام از کارهایش به خصوص معمای شاه انتقاداتی درپی داشته است.

دانستن تاریخ و اتفاقات رخ داده در گذشته از حقوق مسلّم هر فردی است که ادای صحیح این حق به عهده نظام آموزشی و رسانه ها می باشد. البته هر فرد عاقل و بالغ خود نیز بایستی در پی مطالعه کتاب های تاریخی و افزایش اطلاعات و درس گرفتن از آنها باشد.

همانطور که می دانیم راستگویی، ادای امانت و احترام به حقوق دیگران از قوانین الهی و انسانی است که همه انسان ها فارغ از هر دین و آیین، ملزم به رعایت آن می باشند تا جاییکه حضرت علی (ع) فرموده: ” برترین درجات ایمان یک انسان، امانت داری و امین بودن اوست.”

خاندان سردار ملی

وقایع تاریخی نزد تاریخ دانان و راویان مسایل تاریخی، امانتی است گران بها که حفظ و صیانت از آن از اهمیت زیادی برخوردار است، چراکه کوچک ترین خطا و کج نهادن پی، باعث گمراهی مسیر تاریخی و شاید نابودی بنای تاریخ شود، بنایی که انسان ها بایستی از آن درس عبرت گرفته و گرفتار اشتباهات گذشته نشوند.

مرحوم ستارخان، چه در دوران مبارزاتش، چه در مدت ۴ ساله اقامت اجباری در تهران و چه بعد از وفاتش، جهت خدشه دار کردن وجهه آن بزرگوار بارها توسط آگاهان غرض ورز و ناآگاهان سطحی نگر، مورد هجمه قرار گرفته، غافل از اینکه ستارخان بیدی نیست که به این بادها بلرزد و عملکرد و کارنامه ایشان به گونه ای است که آن بزرگوار در زمره خوشنام ها به تاریخ چسبانده است و هیچ نیرو و تلاش مذبوحانه ای نخواهد توانست بر آن خللی وارد کند و در نهایت باعث رسوایی تلاش کننده خواهد شد.

با این وصف، ضمن قدردانی از تمامی دست اندرکارانی که اقدام به ساخت این مجموعه می کنند، امیدوارم که آنان نیز در امانت داری در مورد انعکاس وقایع تاریخی نهایت دقّت و همّت را به عمل آورند و این رسالت را به نحو احسن انجام دهند، چرا که کوچک ترین غفلت و کوتاهی تاثیر ناخوش آیندی در جامعه خواهد داشت. موفق و سربلند باشید.

سامی سردارملی ۳۰/۰۸/۹۶