محمدحسین بلاغی در گفتگو با ترجمان صبح، با بیان اینکه نگاه برخی نهادها به مقوله فرهنگ و هنر نادرست است، اظهار کرد: هنوز اکثر هنرمندان استانی به خوبی شناخته نشدند بطوریکه بسیاری از مسئولین اطلاعاتی در خصوص هنرمندان ندارند.

وی با بیان اینکه هماهنگی درون استانی برای جذب اعتبارات دولتی حوزه فرهنگ و هنر در آذربایجان شرقی ضعیف است تصریح کرد: به همین دلیل نیز اعتبارات جذب شده برای فرهنگ و هنر در این استان به هیچ عنوان قابل قیاس با استان های دیگر نیست.

بلاغی عنوان کرد: در سایه عدم هماهنگی در استان، بودجه حوزه هنری آذربایجان شرقی از پایین در رده سوم کشوری قرار گرفته است.

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی در مقایسه امکانات موجود در تبریز و اصفهان گفت: حوزه هنری اصفهان ۳۷ سالن سینمای مجهز دارد در حالیکه آذربایجان شرقی تنها با ۲ سالن سینما ارائه خدمت می کند.

وی تامین اعتبارات را عامل توسعه زیرساخت های فرهنگ و هنر دانست و یادآور شد: پروژه پردیس ساحل اصفهان در کمتر از یکسال ۹ سالن سینما ایجاد کرد درحالیکه ما در تبریز می خواهیم با هزار حاشیه پردیس ۲۹ بهمن ایجاد کنیم.

بلاغی با اشاره به تقسیم منابع غلط در کشور، گفت: در هر زمان به مشکلی برخورد می کنیم می گوید مشکل از تهران است و مرکز به ما بودجه نمی دهد، این نه تنها تفکر اشتباه بوده بلکه علت اصلی تقسیم منابع غلط است.

این مقام مسئول، تبریز را محور تمدن آذربایجان طی سالیان دور دانسته و گفت: امروز وضعیت ما در آذربایجان شرقی به جایی رسیده که در آرزوی رسیدن به میانگین سرانه فضای مطالعه در کشور هستیم!

وی با بیان اینکه بودجه های کلان برخی مراکز فرهنگی خروجی چندانی ندارد خاطرنشان کرد: درحالیکه از میان نهادهای فرنگی دولتی و غیردولتی تبریز، بودجه یکی از آنها ۵ برابر و دیگری ۱۲۰ برابر حوزه هنری است خروجی چندانی ندارند!

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی اظهار کرد: معتقدم ایراد اول به استان این است که فرهنگ و هنر، با تمامی مدعیان در آذربایجان شرقی متولی نداشته و فرزند سر راهی است.

وی ادامه داد: با این که بودجه ای برای حوزه تعلق نمی‌گیرد این نهاد با مبالغ بسیار ناچیز به فعالیت و پویایی خود ادامه می‌دهد.

وی با اشاره به نامه گلایه آمیز هنرمندان آذربایجان شرقی به رئیس جمهور، عنوان کرد: حرکت هنرمندان به حق و قابل قبول است اما مسئولین فرهنگی به جای رسیدگی و حل ریشه ای مشکلات، دنبال حرکت های ویترینی هستند.