به گزارش ترجمان صبح، بهنام عبداللهی در خصوص اهمیت ادبیات کودک و نوجوان اظهار کرد: ادبیات کودک و نوجوان، پایه و اساس سوادآموزی افراد جامعه است و امروز کم توانی فارغ التحصیلان دانشگاه ها در خواندن و نوشتن صحیح، بی ارتباط با غفلت در حوزه ادبیات کودک و نوجوان نیست.

وی افزود: متاسفانه بیش تر مولفان بر این باورند که ورود به حوزه ادبیات کودک و نوجوان، چندان اهمیت و جلوه حرفه ای ندارد و البته در به وجود آمدن چنین نگرش هایی، نهادهای فرهنگی، می توانند مقصر باشند.

عبداللهی در بخش دیگری از سخنات خود عنوان کرد: این نوع نگاه باعث شده است که بیش تر کودکان و نوجوانان مستعد در داستان نویسی و شعرسرایی، در سریع ترین زمان ممکن، لحن ادبیات خود را به ادبیات بزرگسال نزدیک تر کنند تا از جانب جامعه، بیش تر مورد استقبال قرار بگیرند.

این نویسنده و شاعر جوان همچنین درباره وضعیت امروز ادبیات کودک و نوجوان گفت: همه عواملی که گفته شد، در وضعیت ادبیات کودک و نوجوان تاثیر دارد اما آنچه می توان به عنوان ارزیابی کلی بیان کرد، این است که با توجه به سرعت رشد تکنولوژی، ادبیات کودک و نوجوان در کشور ما نتوانسته رشد چشمگیری داشته باشد.

او افزود: همین باعث می شود که این روزها در حوزه کودک و نوجوان، تولیدات فرهنگی ما از جمله تولیدات سینمایی که پایه آن هم ادبیات کودک و نوجوان است، نتواند در مقابل تولیدات فرهنگی دشمنان برای این قشر سنی، قد علم کند.

عبداللهی خاطرنشان کرد: فضای مجازی این بستر را فراهم کرده است که کودکان و نوجوانان، به اطلاعاتی فراتر از اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند و ضروری است که با تقویت ادبیات کودک و نوجوان، بتوانیم پاسخگوی نیازهای فکری گسترده آنان باشیم.

این نویسنده و شاعر نوجوان با بیان اینکه محتوای تولیدات ادبی برای کودکان باید متناسب با شرایط و وضعیت روز جامعه و دنیا باشد، افزود: بر همین اساس باید مولفان این حوزه، دقت نظر و ظرافت ادبی بیش تری داشته باشند تا بتوانند مفاهیم امروزی و شاید بزرگسالان را به کودکان انتقال دهند.

او با توصیه کودکان و نوجوانان برای عضویت در مراکز کانون پرورش فکری، گفت: اگرچه امروزه نهادهای متنوعی برای تربیت فکری کودکان و نوجوانان فعالیت می کنند اما کانون، به جهت کتاب محور بودن و چندین دهه کار در حوزه تالیف کتب تخصصی برای افراد زیر ۱۸ سال، می تواند مامنی مطمئن برای بچه ها باشد.

وی همچنین ضمن قدردانی از اقدامات مؤثر حوزه هنری آذربایجان‌شرقی از این نهاد فرهنگی خواست که با اختصاص نیروی انسانی و منابع مالی مورد نیاز، برای تقویت ادبیات کودک و نوجوان و همچنین پرورش مولفان جوان و مستعد در این حوزه، گام هایی بیشتری بردارند.

بهنام عبداللهی متولد سال ۱۳۸۰ در تبریز، از کودکی نوشتن داستان و سرودن شعر را از کانون پرورش فکری آغاز و سپس با نشریات نوجوان کوله پشتی (روزنامه شهروند) و دوچرخه (همشهری) همکاری کرد. او هم اکنون خبرنگار خبرگزاری مهر و برگزیده چندین دوره جشنواره های ادبی و رسانه ای است.