به گزارش ترجمان صبح، حجت پورفتحی در جمع خبرنگاران عنوان کرد: حیطه مسئولیت‌های دانشکده پزشکی بر عکس دیگر دانشکده‌ها پس از پاندمی کووید۱۹ افزایش یافته است و با وجود نگرانی‌های به حق دانشجویان و خانواده‌هایشان مجبور شدیم در این شرایط نیز حتی با اعمال فشار و اصرار هم که شده از دانشجویان این دانشکده برای حضور در کلاس و ادامه آموزش دعوت کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه تبعات منفی و بار روانی کرونا نگران‌کننده‌تر و بیشتر از بار بیماری زایی آن است،گفت : با توجه به فشارهای مختلف در سطح جامعه و مشکلات متعدد ناشی از کرونا باید توجه بیشتری به مداخلات و مطالعات روانشناختی در سطح جامعه شود.

پورفتحی ابراز کرد: پلاسما درمانی یکی از این روش‌ها بوده که نتایج مثبتی هم داشته و وظیفه استخراج پلاسما بر عهده اداره کل انتقال خون در استان‌ها است، پایگاه‌های انتقال خون در استان هم اکنون پذیرش دارند و مبتلایان بهبود یافته می‎توانند با مراجعه به این مراکز دیگر مبتلایان را یاری کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تا زمانیکه دستیاران یا همان رزیدنت‌های پزشکی حضور دارند، دلیلی برای حضور انترن‌ها در خط مقدم نیست، به استثنای بخش عفونی که ۱۲ انترن در آن مستقر هستند، حضور آنها را در سایر بخش‌ها تا ۸۵ درصد کم‌تر کرده‌ایم.

این مقام مسئول در ادامه در رابطه با تعداد انترن هایی به ویروس کرونا مبتلا شده اند، توضیح داد: از ابتدای اسفند ماه تا کنون حدود ۱۰ نفر از رزیدنت‌های رشته بیهوشی فعال در بخش آی سی یو و دو نفر از همکاران طب اورژانس به کرونا مبتلا شده‌اند و به علت تداوم پاندمی، ابتلای دستیاران و پزشکان به این بیماری هم دور از انتظار نیست.

او ادامه داد: تا به حال از بین انترن‌ها و دستیاران مبتلا به کرونا بیمار بدحال و نیازمند به بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه نداشته‎ایم.

 رئیس دانشکده علوم پزشکی تبریز با اشاره به اجرای سه طرح طب سنتی در حوزه کرونا در دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، گفت: از مجموع حدود هفت طرح اجرا شده در این حوزه در کشور سه طرح مربوط به دانشکده طب سنتی تبریز است.

وی نتایج طرح‌های اجرای شده در حوزه طب سنتی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: یکی از این طرح‌ها مربوط به بهبود عملکرد ریه بوده که در آن از گیاهان دارویی بومی استان استفاده شده است و نتایج دقیق آن پس از به قطعیت رسیدن رسانه‌ای و در صورت تولید انبوه، محصول برندسازی می‎شود.

رئیس دانشکده طب سنتی تبریز خاطرنشان کرد: این طرح بر روی یکی از همکاران پزشک بستری در بیمارستان تامین اجتماعی ۲۹ بهمن و همچنین بر روی ۶۰ نفر داوطلب امتحان شده و نتایج اثربخشی را داشته است.

پورفتحی خاطر نشان کرد: همچنین ترکیبی برای تقویت سیستم ایمنی بدن با همکاری بسیج جامعه پزشکی در بخشی از استان امتحان شده است که این طرح هم در صورت به قطعیت رسیدن در آینده رسانه‌ای می‎شود.

وی از بررسی بیش از ۳۰ مورد ادعا مبنی بر درمان کرونا با طب سنتی خبر داد و گفت: تعدادی از این مدعیان حتی تحصیلات کافی هم نداشتند، اما ما حاضر شدیم تا این ادعاها را بررسی کنیم که اکثرا پایه علمی نداشتند.