به گزارش ترجمان صبح، جوابیه منتشر شده به این شرح است:

مدیر مسئول محترم پایگاه اطلاع رسانی ترجمان صبح
سلام علیکم
احتراما پیرو درج خبر “مس سونگون منشاء آلودگی ایلقنا چای”، ضمن تشکر از زحمات و حساسیت آن رسانه محترم در حفظ و صیانت از محیط زیست بویژه ذخیره گاه حیاتی جنگلهای ارسباران، بدینوسیله اعلام می دارد حدوث رخداد طبیعی مزبور -که قبل از فعالیت معدنی در سونگون و طی سالیان طولانی در رودخانه “پخیرچای” ( با وجه تسمیه مرتبط با پدیده مزبور) وجود داشته – ارتباط مستقیم با فعالیت های این مجتمع نداشته و حتی در صورت توقف کامل فعالیت معدنی در سونگون، همچنان به عنوان یک پدیده طبیعی وجود خواهد داشت.
با این وجود، کلیت امر، پتانسیلِ مدیریت،کنترل، مهار و حل کامل را دارا بوده و این مجتمع وظیفه و تکلیف خود می داند در انجام آن تمام مساعی و امکانات خود را بکار ببرد ان شاء ا….
برای تفصیل امر و تنویر افکار عمومی، موارد ذیل جهت استحضار و اطلاع رسانی به مخاطبان شریف ایفاد می گردد:

۱- شاخص های اصلی آلودگی در معادن و صنایع معدنی به ترتیب فاضلابهای بهداشتی، پساب صنعتی و نهایتاً روان آبهای سطحی می باشند. الحمدلله در دو مورد اول هیچگونه آلودگی در مجتمع مس آذربایجان وجود ندارد.

۲- تمامی پساب صنعتی چرخه تغلیظ مس و تولید کنسانتره در مجتمع مس سونگون، دارای سیکلی بسته و کنترل شده بوده و در سد باطله احداث شده در تراز استانداردهای جهانی و با مانیتورینگ پیوسته ذخیره می گردد.
۲- تا کنون کوچکترین آلودگی در این چرخه از طرف متولیان قانونی، از جمله محیط زیست، منابع طبیعی و آب و فاضلاب گزارش نشده است.

۳-آنچه که اخیرا در فضای مجازی و با نام “آلودگی ایلقنا چای” مورد توجه واقع شده است ناشی از یک فرآیند طبیعی، حاصل اختلاط رودخانه های “پخیرچای” و “سونگون چای” با ph متفاوت، آن هم خارج از محدوده فعالیت مس آذربایجان می باشد.

– بدین ترتیب که آب قلیایی “سونگون چای” وقتی با آب اسیدی “پخیرچای” تلاقی و مخلوط شده و رودخانه ایلگینه (ارگنه یا ایلقنه) چای را تشکیل می دهد، بلافاصله کانی های مس در کف رودخانه رسوب کرده و رنگ آبی فیروزه ای تا سبز به آن می دهد. بایستی توجه داشت رنگ آب در تمام این مراحل روشن بوده و آنچه رنگین است رسوبات کف رودخانه است.

۴- رسوبات مزبور با استفاده از روند و مکانیزم طبیعی خودپالایی رودخانه، در پایین دست پالایش و تصفیه شده و بصورت سالم مسیر خود به سمت ارس را طی می کند.

۵- رودخانه “پخیرچای” هزاران سال است با این ترکیب جریان دارد .

“پخیر” یا “پاخئر” در زبان ترکی به هرآنچه که تحت تاثیر مس قرار می گیرد، اطلاق میشود.
گزاره ای ساده و اثبات شده است که مجتمع مس آذربایجان نه در نامگذاری این رودخانه و نه در ترکیب شیمیایی آن کوچکترین دخالتی ندارد. اگر همین الان هم کلیه فعالیت های معدنی و صنعتی آن متوقف شود، پخیر همان خاصیت را حفظ خواهد کرد.

۶ – با تمام اوصاف صدرالاشاره، مجتمع مس آذربایجان در راستای اهداف و مسئولیتهای اجتماعی و زیست محیطی خود، علاوه بر اقدامات اساسی جاری در رفع آلودگی های طبیعی مزبور از جمله احداث سیستم تصفیه زهآب پخیرچای، با دعوت اخیر از مدیرکل محترم و مدیران و کارشناسان ذیربط حفاظت محیط زیست استان و شهرستان برای بازدید از محل، اقدامات زیست محیطی جدیدی را پیشنهاد داده است که با اخذ تائید مراجع ذیصلاح در صدد انتخاب بهترین گزینه فنی و علمی با همکاری مراجع آکادمیک استان و کشور بویژه پارک علم و فن آوری استان آذربایجان شرقی برای مقابله و رفع مشکل حادث شده می باشد.

گزینه محتمل، احداث سد کنترلی و نصب تجهیزات و تاسیسات استاندارد تصفیه آب در مسیر پخیر و ایلگینه چای است که نتیجه آن هدایت آب تصفیه شده حاوی استانداردهای زیست محیطی به طبیعت خواهد بود ان شاء ا…
اهتمام مجتمع مس آذربایجان به عنوان یکی از اهالی قره داغ و جنگلهای زیبای ارسباران، حفظ و ارتقای طبیعت بی نظیر آن است. با توکل بر خدا دست تمام دوستداران نعمت الهی طبیعت و آذربایجان و ایران عزیز را به گرمی می فشاریم و از ایده های برتر در این مسیر استقبال می کنیم.