به گزارش ترجمان صبح، داوود قاسم زاده، مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی در پاسخ به سوال خبرنگار این رسانه در خصوص آلودگی ایلقناچای ورزقان گفت: دلیل آلودگی های اخیر و تغییر رنگ ایلقنا چای بارش های صورت گرفته در منطقه و هوازدگی مواد روباره معدن مس سونگون است.

وی با اشاره به اعزام کارشناسان محیط زیست به منطقه ادامه داد: هشدار‌های لازم در این خصوص  صادر شده و مقرر گردیده معدن در مدت زمانی مشخص با بازطراحی و خنثی‌سازی مواد نسبت به رفع آلایندگی های موجود اقدام کند که در صورت عدم حل مشکل در زمان مقرر اقدامات قانونی انجام خواهد شد.

گفتنی‌ است در چند سال اخیر آلودگی معادن و کارخانجات مختلف در آذربایجان شرقی به یکی از پربحث ترین موضوعات استان تبدیل شده است که یکی پس از دیگری در رسانه‌ها مطرح شده و تایید و تکذیب‌های بسیاری به دنبال دارند.

آلودگی معادن و کارخانجاتی همچون معدن طلای اندریان، کارخانه کاوه سودا و پالایشگاه و نیروگاه تبریز تا آلودگی معدن مس سونگون همه از چالش‌های محیط زیستی استان به شمار می‌رود.

ایلقنا چای ورزقان که از نزدیکی‌های سونگون سرچشمه گرفته و پس از عبور از چندین روستا به رودخانه ارس می‌ریزد امروز شاهد آلودگی بالایی است که دلیل آن هوازدگی مواد روباره معدن مس سونگون به شمار می رود.

با توجه به عبور این رودخانه از روستاهایی چون خوینرود، کلاسور، آقامیرلو، حسن بگلو، دمیرچی(حدادان)، موسی کندی و ورود به رودخانه ارس که احتمال آلودگی و بیماری اهالی این روستا‌ها وجود دارد لازم است هرچه سریعتر نسبت به رفع آلودگی این رودخانه اقدام شود.