به گزارش ترجمان صبح، شهرام دبیری، رییس شورای اسلامی شهر تبریز در سخنان پیش از دستور با اشاره به ۱۴ تیر روز قلم گفت: قلم‌زبان عقل و معرفت است و در قرآن نیز به قلم قسم خورده است که باید از اهل قلم‌حمایت جدی شود.

دبیری همچنین با اشاره به روز شهرداری ها ودهیاری ها گفت: این روز را به کارکنان شهرداری تبریک گفته و آروزی موفقیت برای کارکنان شهرداری داریم که سرسبزی و پاکیزگی شهر در سایه فعالیت‌های آنها است.

رییس شورای اسلامی شهر تبریز همچنین با اشاره به ۱۶ تیر روز مالیات، تاکید کرد:  لازم است همه نسبت به پرداخت به موقع مالیات خود اقدام کنند.

شهرام دبیری تصریح کرد: با وجود اینکه گفتیم حقوق کارکنان شهرداری از خزانه متمرکز پرداخت شود اینکار انجام نمی‌شود که لازم است شهرداری نسبت به راه اندازی این کار اقدام کند.

وی اضافه کرد: شهرداری باید فرایندی برای یکسان سازی زمان پرداخت حقوق کارکنان در نظر بگیرد‌ تا نظم مالی مناسبی در شهرداری تبریز به وجود بیاید.

رئیس شورای اسلامی استان آذربایجان‌شرقی هم کرونایی شد

رییس شورای اسلامی تبریز از ابتلای غلامحسین مسعودی ریحان، عضو شورای شهر و رئیس شورای اسلامی استان به ویروس کرونا خبر داد و گفت: آروزی سلامتی برای این عضو شورای شهر داریم.

بررسی گزارش حسابرسی کشتارگاه صنعتی شهرداری تبریز

دستور نخست جلسه شورای اسلامی شهر تبریز مبنی بر گزارش حسابرسی شهرداری و سازمان های وابسته با  گزارش حسابرسی کشتارگاه صنعتی شهرداری تبریز در سال های ۹۶ و ۹۷ آغاز شد.

در ادامه فریدون بابایی اقدم با بیان اینکه از تلاش‌های دکتر بهشتی برای اجرای حسابرسی سازمان‌ها و مناطق قدردانی می‌کنیم، گفت: در کشتار‌های انجام شده در کشتار‌گاه برخی فروش‌ ها در زمینه اجزای غیرقابل مصرف انسان انجام می‌شود که قیمت و آورده آنها ثبت نمی‌شود.

مدیر عامل سازمان کشتارگاه‌های شهرداری تبریز در پاسخ به این سوال گفت: این موضوع به دلیل روشن بودن مقدار کشتار که مشخص است می‌تواند به دست بیاید و در حال حاضر نسبت به ثبت این موضوع اقدام کرده‌ایم.

فرج محمد قلی‌زاده گفت: کشتارگاه زمانی سربار شهرداری شده و توجیه پذیری خود را ازدست داده و ۱۳۲ برابر زیان انباشته دارد که اصلا خوب نیست و تبدیل به حیاط خلوت برخی افراد شده است.

وی تاکید کرد: مدیریت‌ فعلی اقداماتی برای سودآوری مجموعه انجام‌داده اما پس از دوران مدیریت آنها دوباره به شرایط قبل بازخواهد گشت.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: هرچه سریعتر باید نسبت به فروش کشتارگاه اقدام شود که سالهای متمادی فروش آن در بودجه آمده است.

همچنین در ادامه نایب رییس شورای اسلامی شهر تبریز در این خصوص گفت: هدف از حسابرسی شهرداری و سازمان ها مشخص شدن وضعیت و رفع مشکلات است نه اینکه مشکلات را شنیده و از آنها رد شویم‌.

سونیا اندیش تاکید کرد: با حضور مدیریت جدید اقدامات خوبی در کشتارگاه انجام شده اما وضعیت به نحوی است که حتی اگر این سازمان یک روز بیشتر در مالکیت شهرداری باشد متضرر شده ایم‌

وی تصریح کرد: اگر زمین آن مشکل دارد ومنابع طبیعی در این‌خصوص همکاری نمی‌کند دلیل نمیشود این شرکت زیان ده در دست شهرداری باقی بماند.

نایب رییس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: اعضای شورای شهر اگر می‌خواهند کشتارگاه صنعنتی واگذار شود هرچه سریعتر اقدام به فروش تجهیزات کشتارگاه کنند و زمین را رها کنند تا شهرداری هرچه سریعتر از این شرکت زیان ده خارج شود .

وی تاکید کرد: خروجی حسابرسی ها باید رفع مشکلات و چاره اندیشی برای مشکلات باشد.

محمدباقر بهشتی گفت: موضوع تعیین و تکلیف کشتارگاه باید به صورت مجزا بررسی شود و تبدیل این سازمان به شرکت نیز بررسی شود.

کریم صادقزاده نیز در این خصوص اظهار داشت: شهرداری میتواند با مدیریت عالی شرکتها نسبت به حفظ و سودهی آنان اقدام کند چرا که خصوصی سازی همیشه به ضرر بوده خودمانی سازی است تا خصوصی سازی

وی ادامه داد: در این خصوص حق و حقوق کارگران رعایت شود چرا که در خصوصی سازی‌های انجام شده در کشور هیچگاه به نفع مردم نبوده و نفع آن برای افراد خاص بوده است

حسابرسی سال ۹۶ و ۹۷ سازمان کشتارگاه شهرداری تبریز به صورت مشروط تایید شد.

در پایان اعضای شورای شهر با افزایش مبلغ هزینه حسابرسی سازمان ها و مناطق شهرداری موافقت کردند.

گزارش مدیر عامل شرکت عمران و توسعه شهرداری تبریز درخصوص پروژه های اندیشه، چوخورلار و عتیق

دستور دوم جلسه در خصوص گزارش مـدیر عامـل شـرکت عمران و توسـعه شـهرداری تبریز درخصوص پروژه های ۶۵۰ واحدی اندیشه ،  چوخورلار و عتیق در دستور کار قرار گرفت.

روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز، فرج محمد قلیزاده گفت: میزان بدهی‌های شرکت عمران و توسعه شهرداری تبریز، مطالبات شرکت، و برنامه فعلی و آینده مشخص و اعلام شده و وضعیت میارمیار و تملک‌های انجام گرفته  تعیین شده واعلام شود که آیا پارکینگ پروژه میارمیار با ترک تشریفات به فرد خاصی واگذار شده؟

فریدون بابایی اقدم نیز در ادامه گفت: ماه‌های اخیر نقطه عطفی در شرکت عمران و توسعه شهرداری است و پروژه‌های ارائه شده نشان می‌دهد این شرکت به رسالت اصلی خود واقف شده است و تداعی که قبلاً از شرکت بود، پاساژ سازی بود.

وی افزود: با توجه به سرانه بالای تجاری در تبریز پروژه‌های انجام شده در محدوده بازار می‌توانست به نحو دیگری باشد تا از بازار تاریخی حمایت شود.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: در طرح باز آفرینی بافت فرسوده باید ۳۰ درصد را شهرداری و ۷۰ درصد را دولت پرداخت کند که باید نسبت به این موضوع  دقت شود تا دولت نیز به تعهدات خود عمل کند.

در ادامه  محمد حسن اسوتچی اظهار داشت: درخصوص وضعیت چوخورلار این توضیح   داده شود که تملک ها چرا بر اساس ماده ۸ انجام شده است.

وی افزود: برخی افراد که امکان دفاع از حق و حقوق خود را ندارند در تملک ها حقشان ضایع می‌شود و معلوم‌نیست عدالت در خصوص آنها رعایت شده یا خیر.

نایب رییس شورای اسلامی شهر تبریز همچنین در ادامه گفت:  موضوع میارمیار که از سال ۹۳ تملک شده نه دلیل تملک  و نه نحوه و هزینه تملک مشخص است .

سونیا اندیش افزود: هزینه تملک  در سال ۹۳ بسیار بالا بوده و دلیل تملک معلوم نیست و به معضلی در تبریز تبدیل شده است.

محرم محمدزاده نیز در این خصوص گفت: تبریز خود سبک خاصی از معماری دارد که هیچکس این معماری را رعایت و اجرا نمی‌کند .

وی افزود: بازار تاریخی تبریز که در دنیا منحصر به فرد است در کنار آن معماری هایی انجام شده که مناسبتی با معماری تبریز ندارد.

محمد زاده تاکید کرد: وقتی تبریز معماری خاص خودرا دارد چرا با استفاده از معماری های بی هویت آن را حذف میکنیم .

محرم محمد زاده گفت:  در هر نقطه از دنیا سبک معماری خاصی وجود دارد اما در تبریز شاهد نبود معماری مشخصی هستیم.

مـدیر عامـل شـرکت عمران و توسـعه شـهرداری تبریز در ادامه اظهار داشت: واگذاری پارکینگ میار میار با ترک تشریفات انجام نگرفته و این خبر نادرست است.

شکوراکبرنژاد ضمن انتقاد از برگزاری جلسات با زمان طولانی در صحن گفت: باوجود اینکه همکاران شورا به کرونا مبتلا شده‌است برگزاری جلسات با حضور جمعیت و در مدت زمان طولانی کار مناسبی نیست.

وی همچنین در خصوص تملک‌های انجام شده در میار میار اظهار داشت: از پتانسیل های سرمایه گذاران استفاده شود. از انجام حسابرسی ها تشکر می‌کنیم که اقدام سازنده‌ای است.

فریدون بابایی اقدم گفت: برخی نیرو‌های غیر کیفی در شرکت عمران و توسعه شهرداری حضور دارد و رونق گرفتن بورس در کشور موجب شده برخی کارمندان شهرداری کار را از ساعت ۹ تا ۱۲ رها کرده و به خرید و فروش سهام مشغول باشند که باید با این رفتار برخورد شود.

دریافت تضمین از پیمانکاربرای پروژه های عمرانی ضروری است

محرم محمدزاده در تذکر میان دستور خود با اشاره به اینکه سه سال پیش در محلات طالقانی محوطه بزرگی را دیدم که پس از پرس و جو کردن مشخص شد محل آب فاضلاب شهری  بوده  که به دلیل بدهی، آب و فاضلاب این محل به شهرداری واگذار کرده است.

وی اضافه کرد: در گذشته مقرر شد این محل به پارک تبدیل شود اما هنوز اینکار انجام نشده است و اگر منطقه ۳ بودجه این امر را ندارد از مناطق دیگر بودجه در نظر گرفته شود.

محمدزاده تصریح کرد: خواهش می کنیم هر پروژه‌ای در شهر انجام می‌شود از پیمانکار تضمین گرفته شود چرا که در پروژه پیشقدم دو میلیارد تومان از جیب بیت المال بخاطر کم کاری افرادی هزینه شود باید به این موضوعات دقت شود.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: راهبران قطار شهری از نبود سختی و زیان آور در شغل خود انتقاد دارند که طبق قانون این شغل با وجود ورود به تونل ها سخت و زیان  آور محسوب می‌شود .

محمدزاده تصریح کرد: مصوبات شورا به صورت سلیقه‌ای در مناطق اجرا می‌شود و توجهی به خواست شورا ندارند.

اجرای فاز ۲ میدان آذربایجان تعیین  تکلیف شود

فریدون بابایی اقدم نیز گفت: ۴ ماه است دسترسی فرودگاه تبریز از میدان آذربایجان به نصف راه مسدود شده و دلیل آن فعالیت معماری است که نباید این مقدار طول بکشد.

وی اضافه کرد: ایجاد خدمات تسهیلگری بازآفرینی و اجرای فاز ۲ میدان آذربایجان که بودجه‌های آنها در بودجه سال ۹۹ پیش بینی شده، هنوز بلاتکلیف باقی مانده که باید در این خصوص توضیح داده شود.

بابایی اقدم تاکید کرد: اولویت‌های آسفالت در شهرداری مشخص شود کمیسیون عمران از اولیت‌های آسفالت ریزی خبر ندارد که معاونت عمرانی اولیت‌هارا مشخص می‌کند. در اجرای آسفالت ها تعادل و توازن مناطق رعایت شود.

علی  آجودان زاده با اشاره به تجمع برخی از پاکبانان به دلیل عدم پرداخت حق بیمه با وجود کسر حق بیمه در محوطه شورای شهر تجمع کرده اند گفت: با این شرایط اقتصادی کشور این‌کار درست نیست و لازم است شهرداری این موضوع را پیگیری و گزارش دهد.

محمد باقر بهشتی در تذکر خود گفت: اهداف کمی برنامه پنج ساله شورا درحال بررسی است که اگر شورا اهداف کمی را تصویب کند برنامه پنج ساله تکمیل خواهد شد.

 وی در پایان از اعضای شوای شهر خواست تا اهداف کمی برنامه پنج ساله را در کمیسیون‌های شورای شهر بررسی و نظرات خودرا بیان کنند.