به گزارش ترجمان صبح، خبرنگار این رسانه پس از پیام‌های بسیار زیاد مخاطبان درخصوص آلودگی رودخانه ایلقناچای و لزوم رسیدگی این موضوع را از اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی پیگیری کرد که بنابر اعلام این اداره کل اکیپ‌های محیط زیست استان پس از اطلاع از آلودگی ایلقنا چای به محل اعزام شده‌اند که فردا علت و منبع آلودگی پس از آزمایشات اعلام خواهد شد.

گفتنی‌ است در چند سال اخیر آلودگی معادن و کارخانجات مختلف در آذربایجان شرقی به یکی از پربحث ترین موضوعات استان تبدیل شده است که یکی پس از دیگری در رسانه‌ها مطرح شده و تایید و تکذیب‌های بسیاری به دنبال دارند.

آلودگی معادن و کارخانجاتی همچون معدن طلای اندریان، کارخانه کاوه سودا و پالایشگاه و نیروگاه تبریز تا آلودگی معدن مس سونگون همه از چالش‌های محیط زیستی استان به شمار می‌رود.

ایلقنا چای ورزقان که از نزدیکی‌های سونگون سرچشمه گرفته و پس از عبور از چندین روستا به رودخانه ارس می‌ریزد امروز شاهد آلودگی بالایی است که هنوز به طور رسمی منبع و علت آن اعلام نشده اما با توجه به حجم و مقدار آلودگی و سوابق گذشته احتمال اینکه آلودگی از جانب معدن مس سونگون باشد بسیار زیاد است.

با توجه به عبور این رودخانه از روستاهایی چون: خوینرود، کلاسور، آقامیرلو، حسن بگلو، دمیرچی(حدادان)، موسی کندی و ورود به رودخانه ارس که احتمال آلودگی و بیماری اهالی این روستا‌ها وجود دارد لازم است هرچه سریعتر منبع و دلیل آلودگی مشخص و نسبت به رفع آن اقدام شود.