به گزارش ترجمان صبح به نقل از  مهر، ایرج حریرچی ظهر یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران در ارومیه با انتقاد از روند صعود شیوع ویروس کرونا و بی توجهی مردم و مسئولان اظهارکرد: با عادی انگاری و عادی پنداری شاهد افزایش قابل توجهی از مبتلایان به ویروس کرونا در آذربایجان غربی هستیم.

وی ادامه داد: در آذربایجان غربی با تدابیر خوبی که اندیشیده شده بود در اسفند و فروردین ماه که اوج بیماری در سایر استان‌ها بود در آذربایجان غربی مدیریت خوبی صورت گرفت و با افزایش و پیک بیماری و تلفات در آن ایام مواجه نشدیم.

حریرچی افزود: از اردیبهشت و خرداد ماه با توجه به بازگشایی های کشوری و عادی انگاری و عادی پنداری که در کل کشور حاصل شد رفتار مردم تغییر و با عدم رعایت نکات بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی در این استان شاهد افزایش قابل توجهی از موارد بروز بیماری در استان آذربایجان غربی بودیم.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: با وجود افزایش تعداد مبتلایان در استان، با تدابیر اتخاذ شده با کمبود تخت بیمارستانی، اکسیژن و یا کمبود مواد مصرفی و کیت‌های آزمایشگاهی مواجه نشدیم.

حریرچی با اشاره به اینکه رعایت فاصله‌گذاری در مطب‌ها، داروخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها کمرنگ شده که در این خصوص، تذکرهای لازم را به سازمان نظام پزشکی داده‌ایم افزود: اگر رعایت پروتکل‌ها مورد توجه قرار نگیرد، از اختیارات قانونی در این خصوص استفاده می‌کنیم.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بهترین راه مقابله با ویروس کرونا، پیشگیری است و با فاصله گذاری یک متری از یکدیگر، حداقل کردن ملاقات‌های غیرضروری، استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست‌ها تأثیر گذار است.

در هفته‌های اخیر شیوع ویروس کرونا در آذربایجان غربی سیرصعودی دارد و هم اکنون وضعیت اکثر شهرستانهای آذربایجان غربی در وضعیت قرمز قرار دارد.