به گزارش ترجمان صبح، سید محسن حمزه لو روز پنجشنبه در بازدید از این طرح در شمال آذربایجان‌غربی اظهار داشت: ١٠ کیلومتر از طرح ساخت بزرگراه سلماس به خوی؛ بخشی از کریدور بزرگراهی غرب کشور در آذربایجان‌غربی است که ۳.۵ کیلومتر از این محور تا پایان خردادماه و مابقی در هفته دولت امسال افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: هشت کیلومتر از طرح تعریض و بهسازی محور خوی – ایواوغلی بخش دیگری از کریدور کشور در شمال استان به شمار می‌رود که طبق برنامه‌ریزی تا پایان خرداد ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه تکمیل کریدور بزرگراهی غرب کشور، کلید توسعه پایدار استان است، گفت: ۱۲.۵ کیلومتر از سه راهی محمدیار به دارلک و چهار کیلومتر از سه‌راهی دارلک به سمت شهر مهاباد که بخشی از این طرح است، نیز به زودی افتتاح می‌شود.

حمزه‌لو اظهار داشت: کریدور بزرگراهی غرب کشور در جنوب آذربایجان‌غربی به طول ١٨٩ کیلومتر و شمال آذربایجان‌غربی به طول ۱۱۱ کیلومتر با سرعت اجرا می‌شود و بر اساس برنامه زمان‌بندی پیشبرد طرح‌های ساخت و توسعه راه‌های آذربایجان‌غربی، پنج کیلومتر دیگر از کریدور بزرگراهی غرب کشور در جنوب این استان تا شهریور امسال تکمیل خواهد شد.

وی تاکید کرد: تکمیل کریدور بزرگراهی غرب کشور با توجه به موقعیت راهبردی آذربایجان‌غربی در حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای اهرم کارآمدی برای کاهش تاثیر تحریم‌ها و بیرون‌رفت از مشکلات اقتصادی محسوب می‌شود.

 این مسیر از مرز بازرگان در شمال آذربایجان‌غربی آغاز شده و با عبور از آذربایجان‌غربی ، کردستان، کرمانشاه و لرستان به خوزستان و بندر امام خمینی (ره) ختم می‌شود.

 ۳۰۰ کیلومتر این مسیر در آذربایجان‌غربی و ۳۲۰ کیلومتر آن در کردستان قرار دارد که ۶ تونل به طول ۲ هزار و ۵۰۰ متر، ۱۱ تقاطع غیرهمسطح و یکهزار و ۲۰ متر پل در این منطقه ساخته می‌شود. 

پیش‌بینی‌ می‌شود، امسال شاخص توسعه راه‌های آذربایجان‌غریی جهش چشم‌گیری داشته باشد.

آذربایجان‌غربی ۱۲ هزار کیلومتر راه دارد که از این میزان سه هزار و ۵۰۰ کیلومتر بزرگراه، جاده اصلی و فرعی است.