به گزارش ترجمان صبح، نادر فلاحی  روز چهارشنبه در جلسه هماهنگی بازگشایی آبدرمانی‌های استان اردبیل اظهار کرد:‌ براساس تمهیدات اتخاذشده نگرانی در مورد شیوع ویروس کرونا با بازگشایی آب‌های گرم در استان وجود ندارد چرا که تمامی موارد بهداشتی برای فعالیت این مراکز در نظر گرفته شده و با تدوین و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مربوط به این مراکز هم‌استانی‌ها و مسافران و گردشگران می‌توانند با خیال آسوده از این آب‌ها استفاده کنند.

به گفته وی ، آبدرمانی‌های استان اردبیل از دستگاه ضدعفونی‌کننده ازن‌زن  در آب‌های گرم معدنی استان استفاده می کنند و  این دستگاه مجهزترین و بهترین دستگاه ضدعفونی‌کننده بوده که توسط آبدرمانی های استان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه برند گردشگری استان اردبیل آب‌های گرم و معدنی هستند با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی اقدامات و پیگیری‌های لازم برای بازگشایی این مراکز در استان انجام شده است.

او از بازگشایی آبدرمانی‌های استان اردبیل تا روز شنبه هفته آینده خبر داد و گفت:‌ پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی این مراکز و آغاز فعالیت آنها با همکاری و مشارکت نهادها و دستگاه‌های پژوهشی و علمی تا روز شنبه تدوین شده و آبگرم‌های معدنی استان آماده استقبال از مسافران و گردشگران خواهند بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل با تاکید بر استان‌محور بودن پروتکل تدوین‌شده با توجه به منحصر به‌فرد بودن آب‌های گرم و معدنی استان تشریح کرد: این پروتکل‌ها باید به شکلی مناسب و با در نظر گرفتن تمامی جوانب،  قبل از ورود افراد به آبدرمانی، استفاده از آبدرمانی و هنگام خروج از آبدرمانی تدوین شود.

رییس پارک علم و فناوری استان اردبیل نیز در این جلسه با اشاره به نقش و تاثیر آب‌های گرم معدنی در صنعت گردشگری و توسعه استان اظهار کرد:‌ با در نظر گرفتن تمامی موارد لازم و ضروری استفاده از آب‌های گرم در ایام کرونایی تلاش می‌کنیم تا در زمینه تدوین پروتکل‌های بهداشتی استفاده از این مراکز همکاری و مشارکت لازم را داشته باشیم.

حبیب ابراهیم‌پور افزود: با در نظر گرفتن پروتکل‌های بهداشتی استفاده از آب‌های گرم و معدنی مشکلی در بازگشایی این مراکز و فعالیت آنها وجود نخواهد داشت.

حدود ۱۲۰ دهنه آب معدنی گرم و سرد  در استان اردبیل و در شهرستان‌های سرعین ، مشگین شهر ، اردبیل ، نیر و کوثر وجود دارد ./ ایرنا