به گزارش ترجمان صبح، شهامت هدایت روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: با توجه به افزایش موارد قاچاق چوب‌آلات جنگلی به دلیل اجرای طرح ممنوعیت ۱۰ ساله برداشت چوب از جنگل‌های شمال و افزایش چندین برابری قیمت چوب صنعتی در بازار، برخورد با موارد قاچاق چوب بمراتب بیشتر از سال‌های گذشته شده است.

وی اظهارداشت: در راستای برخورد با متخلفان چوب جنگلی قاچاق، تاکنون هشت دستگاه خودرو وانت نیسان و نیز کامیون‌های سنگین حامل صدها  اصله چوب‌آلات و حدود پنج تن کاتین و هیزم قاچاق در ۲ ماه گذشته در استان اردبیل کشف و توقیف شده است.

وی گفت: همچنین چهار دستگاه خودروی حامل فرآورده‌های جنگلی نیز به هنگام ورود به این استان توقیف شده است.

او با بیان اینکه همکاری عموم مردم و تشکل‌های غیردولتی مردم‌نهاد می‌تواند یاری‌گر مبارزه با قاچاق چوب‌آلات جنگلی در مناطق مختلف استان اردبیل شود، افزود: برای اینکه بتوانیم  از تخریب منابع طبیعی جلوگیری کنیم نیازمند همکاری و همدلی مردم و دوستداران طبیعت هستیم.

وی از اهالی روستاهای همجوار جنگل خواست تا در صورت مشاهده تخریب منابع طبیعی و قاچاق هرگونه فرآورده جنگلی و مرتعی توسط افراد سودجو و فرصت‌طلب مراتب را به شماره تلفن رایگان ۱۵۰۴ مرکز فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی استان که به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت گزارشات مردمی است، اطلاع دهند.

هدایت با بیان اینکه شهرستان خلخال با برخورداری از ۴۵ هزار هکتار جنگل بیش از ۸۰ درصد از کل جنگل‌های استان اردبیل را به خود اختصاص داده است، اظهارکرد: علاوه بر این همجواری با استان گیلان و وجود ۱۲۰ کیلومتر مرز مشترک خلخال با این استان، احتمال فعالیت قاچاقچیان جنگلی در این شهرستان بیشتر می‌باشد.

وی با تقدیر از تلاش فرماندهی انتظامی خلخال در کشف محموله‌های قاچاق چوب‌آلات جنگلی و صنعتی در این شهرستان گفت: امسال بیش از ۲۲ تن چوب جنگلی قاچاق با تلاش نیروی انتظامی خلخال کشف و ضبط شده است.