وحیدکاظم زاده در گفت و گو با ترجمان صبح عنوان کرد: بررسی نقشه های همدیدی، آینده نگری و تصاویر ماهواره ای نشان دهنده جوی نسبتا پایدار طی ۲ روز آینده در استان است، که به علت گذر امواج کم ارتفاع، تراز میانی جو و نفوذ زبانه پرفشار و مرطوب خزری در نواحی شرقی استان بارش پراکنده باران دور از انتظار نمی باشد.

وی افزود: از بعد از ظهر جمعه با نفوذ تدریجی سامانه بارشی به استان، ابرناکی، وزش باد گاهی نسبتا شدید، بارش باران، گاهی رگبار، رعد وبرق و همچنین در نواحی سردسیر و مرتفع بارش برف همراه با کاهش نسبی دما پیش بینی می شود.

مدیر روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان گفت: در نواحی مستعد بارش تگرگ و در برخی نواحی بویژه نیمه جنوبی استان بویژه برای روز شنبه آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها دور از انتظار نیست.

به گفته کاظم زاده، دمای هوای شهرستان های سراب، بستان آباد و چاراویماق در روزهای شنبه ۹ فروردین و یکشنبه ۱۰ فروردین تا منفی ۴ درجه کاهش خواهد یافت.

کاظم زاده با اشاره به توصیه های هواشناسی کشاورزی برای استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: کنترل دما، رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری ها و دامداری ها و همچنین پاک سازی کانال ها و مسیرهای آبی مزارع و باغات و آبراه های روستایی با توجه به بارش باران و کاهش محسوس دما در روزهای آینده الزامی است.

وی در ادامه گفت: با توجه به بارش های پیش بینی شده، کشاورزان عزیز از محلول پاشی فروت ست (در مرحله تورم جوانه ها) و پخش کود دامی در اراضی آبی و آماده سازی بستر کاشت زراعت های بهاره خودداری کنند.

روابط عمومی جهادکشاورزی در رابطه با احتمال ورود سیلاب یادآور شد: با ایجاد پشته در اطراف زمین های زراعی و پوشش بر روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی و نایلون) جهت جلوگیری از ورود سیلاب استفاده کنیم.

وی افزود: قبل از کاشت ضدعفونی نهال ها، انجام عملیات حذف، جایگزینی و اصلاح در باغات میوه و همچنین آماده به کار نمودن ماشین آلات کشاورزی و ادوات دنباله بند برای اجرای عملیات کشاورزی اطمینان کامل داشته باشند.

وحید کاظم زاده در ادامه بیان کرد: لایروبی، ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش ماهیان را تنظیم کرده و از ورود سیلاب احتمالی به استخرها با توجه به بارش باران در روزهای آینده جلوگیری شود.

روابط عمومی جهادکشاورزی گفت: کشاورزان با انجام تغذیه کمکی در کندوهای زنبور عسل و عایق بندی کندوهای زنبور عسل و استقرار کندوها بالاتر از سطح زمین جهت جلوگیری از بارش باران در روزهای آینده اقدام کنند.

وی در پایان تصریح کرد: از چرای دام در مسیل‌ها و حاشیه رودخانه های فصلی با توجه به بارش باران در روزهای آینده جلوگیری شود.