به گزارش ترجمان صبح، لیله الرغایب عید بزرگی برای امت اسلامی است، چرا که فرصتی فراهم می‌شود تا مسلمانان، دست نیاز بندگی خود را به سوی خدا گشوده و از درگاه الهی طلب بخشش و رحمت کنند.
این شب گران‌قدر برای اموات و رفتگان نیز بسیار مبارک بوده و حتی در میان عامه‌ی مردم به “عید الاموات” نیز مشهور است و در اولین پنجشنبه ماه رجب مردمان به قبور اموات خود رفته و فاتحه‌ای نثار روحشان کرده و نذری و حلوا توزیع می‌کنند. این‌ها همه از فضلیت‌های بسیار لیله الرغایب است.
یک کارشناس مسائل مذهبی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر این‌که رجب ماه فضیلت هاست، گفت: نماز لیله الرغایب و روزه گرفتن از جمله اعمال توصیه شده برای این شب مبارک است.
حجت الاسلام رسول برگی با اشاره به فضیلت‌های لیله الرغائب اظهار کرد: رجب ماه بزرگى و والایی بوده و خداوند متعال در این ماه، حسنات را افزوده و گناهان را مى‌آمرزد.
وی با بیان این‌که معانی متعددی در باب لیله الرغائب ذکر شده است، افزود: گران‌قیمت بودن و پاداش بزرگ و سنگین یکی از معناهای این شب عظیم است، یعنی هرکس دعا، ذکر و نماز این شب را به جای آورده و به راز و نیاز بپردازد، خداوند پاداش بزرگی به او اعطا خواهد کرد.
وی با بیان این‌که برخی نیز بیان کرده‌اند که رغائب از کلمه “رغیبه” گرفته شده است، افزود: در این صورت لیله الرغائب به معنی آرزو و تمنای دل مطرح می‌شود، یعنی شبی که در آن درب‌های رحمت الهی به روی انسان‌ها گشوده شده و انسان با آرزو، دعا و طلب از خداوند متعال، خود را به عرش می‌کشاند.
حجت‌الاسلام برگی با اشاره به این‌که در میان عامه مردم لیله الرغائب به “عیدالاموات” نیز مشهور است، گفت: این اصطلاح بصورت عامیانه مطرح می‌شود و لیله الرغایب را عید الاموات می‌نامند، همان‌گونه که “عید غدیر” را عید سیدها می‌نامند. درحالی که این روزهای ارزشمند برای همه مردم روز عید است.
لیله‌الرغائب، شب رحمت و بخشش است
وی در این خصوص تاکید کرد: لیله الرغائب شبی است که در آن لطف و مرحمت خداوند شامل همه انسان‌ها حتی نوزادانی که هنوز به دنیا نیامده و امواتی که زیر خاک مدفون هستند، می‌شود. البته بهتر است که در این شب ارزشمند، یادی از اموات کرده و برایشان فاتحه‌ای نثار کرده و از خداوند متعال طلب مغفرت کنیم.
وی با تاکید بر این‌که شیعیان از اعمال این شب گرانقدر غافل نشوند، بیان کرد: لیله الرغائب سرشار از فضیلت، رحمت و برکت بوده و ارزش بسیار والایی دارد.
کیفیت‏ نماز بافضیلت لیله الرغائب
اولین پنجشنبه ماه رجب را روزه می‏دارى. چون شب جمعه داخل شود، بین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز بجاى می‌‏آورى، هر دو رکعت با یک سلام؛ به این ترتیب که در هر رکعت یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «سوره قدر» و دوازده‏ مرتبه «سوره توحید» می‌خوانى و هنگامى که از نماز فارغ شدى هفتاد مرتبه می‌‏گویى: “اللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ عَلی آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ]
سپس به سجده می‌‏روى و هفتاد مرتبه می‌گویى: “سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَهِ وَ الرُّوحِ”. آنگاه سر از سجده بر می‌دارى و هفتاد مرتبه می‌گویى: “رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ إِنَّکَ أَنْتَ الْعَلِیُّ الْأَعْظَم”
دوباره به سجده می‌روى و هفتاد مرتبه مى‏گویى: “سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَهِ وَ الرُّوحِ”. سپس حاجت خود را می‌‏طلبى که به خواست خدا برآورده خواهد شد.( منابع؛ مفاتیح الجنان_اقبال الاعمال سید بن طاووس)
حدیث معصوم در مورد فضیلت ایام ماه رجب/ أین الرجبیون؟
️امام صادق فرمورد: آن گاه که قیامت بر پا شود منادی الهی فریاد می‌زند أین الرجبیون؟ کجایند آنان که ماه رجب را گرامی داشتند.
از آن انبوه جمعیت، گروهی برخیزند که نور جمالشان محشر را روشن کرده و در طرف راست وچپ هر نفر از آنان هزار فرشته به او کرامت الهی را تبریک می‌گویند.
از جانب الهی ندا آید: به عزت و جلالم سوگند، شما را جایگاه و مقام گرامی و عطایای فراوان دهم؛ زیرا شما داوطلبانه برای من در ماهی که من بزرگش داشتم روزه گرفتید. پس خطاب به فرشتگان فرماید: بندگان من را به بهشت داخل کنید؛ در اینجا امام فرمودند این پاداش برای کسانی است که یک روز از اول یا وسط یا آخر ماه رجب را روزه بدارند. ( منبع؛ روضه الواعظین، جلد٢)

ایسنا