هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز به صورت بین المللی برگزار می شود
هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز به صورت بین المللی برگزار می شود

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به برگزاری مراسم گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس این دانشگاه در هفتم شهریور ماه امسال، گفت: روسای دانشگاه های استانبول، آنکارا، مسکو، باکو، آکادمی علوم و گرجستان در این مراسم حضور خواهند داشت.

به گزارش ترجمان صبح، به نقل از ایرنا، محمدرضا پورمحمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه وزیر علوم سخنران اصلی مراسم افتتاحیه است، افزود: همچنین از اتحادیه بین المللی دانشگاه ها و اتحادیه دانشگاه های قفقاز نیز در این مراسم شرکت خواهند کرد.

وی با اشاره به جایگاه تاریخی و علمی تبریز در سطوح ملی و بین المللی ادامه داد: این مراسم با هدف معرفی بهتر ظرفیت‎های علمی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه تبریز در سطح ملی و فراملی برگزار می‌شود.

پورمحمدی اظهارداشت: با توجه به این که بخش عمده‎ای از تاریخ ما به صورت شفاهی است، کتابی در هفت جلد با هدف معرفی تاریخ شفاهی و فرهنگی، چهره‎های برجسته‎ تبریز و دانشجویان و فارغ‎التحصیلان موفق و موثر این دانشگاه به چاپ رسیده و در این مراسم رونمایی می شود.

وی با اشاره به اینکه سکه و تمبر یادبود مخصوص این آیین نیز تهیه شده است، ادامه داد: در این مراسم همچنین سرود ویژه دانشکاه تبریز با صدای «دیده بان» رونمایی می شود.

رئیس دانشگاه تبریز همچنین گفت: در هفتادمین سالگرد تاسیس داشنگاه تبریز ۷ طرح بزرگ عمرانی با بیش از ۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بهره برداری می شود.

وی با اشاره به اینکه این دانشگاه دارای ۳ موزه شهدا، علوم طبیعی و‌ تاریخ فرهنگی است، گفت: متاسانه دانشگاه تبریز با این عظمت دارای موزه اصلی به عنوان موزه تاریخ این دانشگاه نیست و به دنبال ایجاد فضای مناسب برای ایجاد موزه هستیم.

پورمحمدی در خصوص فعالیت موسسه تحقیقاتی علوم اسلامی–انسانی دانشگاه تبریز گفت: انجام طرح‌های تحقیقاتی، نشر مجله علمی-ترویجی و برگزاری همایش شعر و ادب سده‌ هشتم هجری از جمله اقدامات این موسسه است و در سال‌جاری نیز برای آیت‌الله سبحانی مراسم نکوداشتی برگزار می کند.

وی در مورد آموزش زبان ترکی آذری در دانشگاه تبریز نیز اظهار داشت: تلاش برای توسعه و تقویت زبان مادری جزو اولویت‌هاست و استقبال خوبی از این رشته تحصیلی صورت گرفته و بطور متوسط طی هر سال ظرفیت ۴۰ نفری برای این رشته تکمیل می‌شود.

رئیس دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید به تقاضای اجتماعی جواب دهند، خاطرنشان کرد: تا زمانی که تقاضا برای آموزش زبان ترکی آذری وجود داشته باشد، آموزش‌ها به همین روال ادامه یافته و حتی به فکر توسعه آن نیز خواهیم بود.

وی با بیان این‌که دانشگاه‌ تبریز بیشترین تعداد کانون‌ها و تشکل‌های دانشجویی را دارد، افزود: ۸۰ مجموعه فعال دانشجویی در کنار دانشگاه تبریز فعالیت می‌کنند.

پورمحمدی با اشاره به اینکه رصدخانه‌ خواجه نصیرالدین مجهزترین رصدخانه کشور است، گفت: در روز های گذشته که شاهد ماه گرفتی بودیم شاهد حضور افرادی از کشور فرانسه برای رصد این اتفاق بزرگ در این مجموعه بودیم.

وی ادامه داد: موضوع معارضان زمین های اطراف رصدخانه نیز با همکاری استانداری و شورای اسلامی شهر سهند در حال پیگیری است.
رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه این دانشگاه یک شهرک دانشگاهی است، افزود: هرآنچه که در یک شهر اعم از خشکشویی، نانوایی، استادیوم ورزشی، سالن سینما، کتابخانه و فضای سبز لازم است، در دانشگاه تبریز وجود دارد.

وی در خصوص محتوای ارائه شده در نشریات دانشگاه تبریز تاکید کرد: اگر تخلفی صورت گیرد هیات نظارت بر نشریات دانشگاه به این موارد رسیدگی می کند.

پورمحمدی با تاکید بر اینکه به دنبال انجام تحقیقات کاربردی به جای تحقیقات پایه‌ای و بنیادین هستیم، افزود: در این راستا با ۶۰ واحد صنعتی تفاهم نامه همکاری امضا کرده ایم و همچنین کلینیک صنعت و دانشگاه در شهرک صنعتی سلیمی ایجاد شده تا مسایل و مشکلات صنعت را شناسایی و مورد مطالعه قرار دهد.

وی اضافه کرد: ۵۷ تفاهم نامه با دانشگاه‌های معتبر دنیا در زمینه مبادله دانشجو، برگزاری کنفرانس‌ها و همایش‌ها، انجام طرح‌های تحقیقاتی مشترک و پذیرش دانشجوی دکترای مشترک بسته شده است.