به گزارش ترجمان صبح به نقل از  فارس، مجید خدابخش امشب در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص سیاست‌ها و برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸، با بیان اینکه سازمان کنفرانس اسلامی متشکل از ۵۷ کشور بوده و هرسال یکی از شهرهای کشورهای اسلامی را به‌عنوان مرکز گردشگری انتخاب می‌کند، اظهار داشت: پارسال تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری انتخاب‌شده و این فرصت خوبی برای تبریز و استان و کشور بوده تا داشته‌های ارزشمند تبریز را بتوانیم معرفی کنیم و از گردشگران داخلی و بین‌المللی دعوت کنیم تا از آثار ارزشمند تاریخی و فرهنگی و میراث معنوی بهره‌مند شوند.

وی در خصوص زیرساخت‌های بحث گردشگری افزود: خوشبختانه نزدیک ۸ هزار تخت هتل داریم و به مناسبت تبریز ۲۰۱۸ نیز مجوز  ۵ هتل پنج ستاره اخذشده که تسهیلات بسیار خوبی هم دارند.

استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فضا برای استقبال و پذیرایی از گردشگران و سرمایه‌گذارانی که آماده سرمایه‌گذاری در بحث گردشگری در استان هستند مناسب است.

وی ادامه داد: استان آذربایجان شرقی با ۲۱ شهرستان و همچنین منطقه آزاد تجاری ارس که در طول مرز با جمهوری آذربایجان نقاط رفت‌وآمد متعدد دارد به‌طور منفصل توسعه پیداکرده است.

خدابخش تأکید کرد: منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس یکی از مناطق آزاد موفق در حوزه صنعت کشور بوده و ۲۷۰ کارخانه تولیدی در منطقه آزاد ارس وجود دارد که بعضاً صد درصد محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.

وی در ادامه بابیان اینکه ویزای بین ایران و کشور ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان حذف‌شده است، بیان کرد: در نشستی که با تورگردانان ایران داشتیم اعلام کردند از اردیبهشت گردشگرانی که بخواهند به ایران سفر کنند از طریق اینترنت در منزل می‌توانند درخواست ویزا کنند و ویزای اینترنتی برایشان صادر می شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: تبریز به دلیل داشته‌هایش به‌عنوان شهر گردشگری انتخاب‌شده و به شهر اولین‌ها شهرت دارد، اولین‌هایی که عمدتاً در حوزه فرهنگی بوده برای مثال ۲۰۰ سال قبل اولین چاپ خانه ایران وارد تبریز شده و شهر سه علامه و دو شهید محراب است.

وی ادامه داد: به لحاظ وضعیت صنعت فرش نیز تبریز به‌عنوان پایتخت جهانی فرش انتخاب‌شده و آثار بی‌نظیر و بی‌بدیلی را در آن خلق می‌کنند و در حال حاضر از رونق خوبی برخوردار بوده و همچنین در کنار تبریز شهر سردرود راداریم که به‌عنوان شهر جهانی تابلو فرش انتخاب‌شده و بیکاری در آن صفر است و حتی به شهرستان‌های دیگر سفارش کار می‌دهند.

خدابخش اضافه کرد:  برخی از ظرفیت‌های گردشگری استان میراث تاریخی بوده که برای نمونه قلعه بابک در کلیبر، کلیسای سنت استپانوس در جلفا، منطقه آزد ارس، دانشگاه ربع رشیدی باسابقه ۷۰۰ سال قبل وجود دارد.

وی ادامه داد: دانشگاه ربع رشیدی ۷۰۰ سال قبل با ۶ هزار دانشجو فعال بوده و به هفت زبان زنده دنیا در آن تدریس می‌شد و در حال حاضر تلاش بر احیای آن داریم.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه در بحث ساخت هتل‌ها و رستوران‌ها بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری باید قدم در عرصه بگذارند، ادامه داد: یکی دیگر از مسائل گردشگری بوم گردی است برای مثال در کنار کندوان روستاهایی داریم که  آماده بوم گردی هستند و تسهیلات ارزان‌قیمت ارایه می شود تا خانه‌ها به شکل سنتی به محل اسکان گردشگران تبدیل شود.