به گزارش خبرگزاری ترجمان صبح، حسین نجاتی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: رفع محدودیت سازمان توسعه نباتات در صادرات خشکبار، افزایش صادرات محصولات کشاورزی و افزایش بازارهای صادارتی از دلایل اصلی افزایش صادرات از منطقه آزاد ارس است.

وی با اشاره به اینکه صادرات استان تا ۹ ماهه نخست امسال حدود ۱٫۵ میلیارد دلار بود که در مقایسه با صادرات ۱٫۳ میلیارد دلاری سال گذشته، ۹٫۳ درصد از لحاظ ریالی و ۱۷٫۸ درصد از لحاظ وزنی افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه رقم صادرات استان باید تا پایان سال به ۲٫۲ میلیون دلار برسد، افزود: ۴۵ درصد کالاهای صادارتی آذربایجان‌شرقی صنعتی است و ۱۱٫۶ درصد محصولات پتروشیمی، ۱۱٫۵ درصد کشاورزی، ۹٫۳ درصد محصولات منطقه آزاد ارس، ۷٫۱ درصد فرش و صنایع دستی، ۷ درصد فلزات و سایر محصولات است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: صنایع صادرات خود را از گمرکات استان انجام می‌دهند که امسال میزان صادرات دلاری از استان ۲۱ درصد افزایش یافته است.

وی عمده بازارهای صادراتی استان را به ترتیب عراق، ترکیه، افغانستان، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، روسیه، پاکستان، ایتالیا و بلغارستان عنوان کرد.

نجاتی تصریح کرد: محصولات آذربایجان شرقی به ۱۰۱ کشور دنیا صادر می‌شود که عراق و ترکیه رقم عمده آن را به خود اختصاص داده‌اند.

وی با اشاره به تصمیمات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید آذربایجان‌شرقی، افزود: مصداق‌های موانع تولید را در ۳۰ مورد استخراج کرده‌ایم که اگر چهار مشکل اساسیِ «حذف جرایم بانکی، بیمه و مالیات»، «نوسازی ماشین‌آلات و تکنولوژی صنایع»، «قطع آب و برق و انشعابات در مواقع بدهی» و «تقویت مدیریت صنعتی» را رفع کنیم، بیش از ۶۰ درصد مشکلات تولید حل می‌شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ۳۷ درصد مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان اجرا شده و بقیه هنوز عملیاتی نشده است، گفت: بر اساس پیش بینی، با تصمیمات این کارگروه باید ۱۷ هزار و ۶۰۰ شغل افزایش یا تثبیت شود که تاکنون ۳۷ درصد این مصوبات عملیاتی شده است.

نجاتی ادامه داد: ۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در کشور پرداخت شده است که در آذربایجان‌شرقی ۶۱۲ واحد با ۳۶۸ میلیارد تومان از نظر تعداد ثبت‌نام رتبه نخست را دارد ولی در پرداخت رتبه ۶ هستیم که ۱۱٫۳ درصد درخواست‌ها پرداخت شده است.

آذربایجان‌شرقی با ۳٫۹ میلیون نفر جمعیت در شمال‌غرب کشور با برخورداری از گمرک‌های تبریز، جلفا، نوردوز، بناب و مراغه در عرصه صادرات و واردات کالا فعال است.

داشتن ظرفیت‌های تولیدی – صنعتی بالا در سایه فعالیت بیش از ۴ هزار واحد تولیدی، داشتن مرز مشترک با جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان از جمله مزیت‌های نسبی استان در حوزه صادرات است.

آذربایجان‌شرقی همچنین دروازه صادرات کالاهای کشورمان به بازار ۳۰۰ میلیونی کشورهای هم‌سود و نیز اروپا از طریق ترکیه محسوب می‌شود.