به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایرنا، امین امینیان روز پنجشنبه در جلسه کارگروه هماهنگی مدیریت بحران شهرستان با موضوع پیشگیری و اطفا حریق در مراتع و جنگل های خداآفرین اظهار کرد: جنگل ها سرمایه و ثروت ملی است و در حفاظت آنها باید تمام افراد جامعه احساس مسئولیت کنند.
وی پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی را چهار مرحله مدیریت بحران نام برد و افزود: در حفظ و صیانت از جنگل ها پیشگیری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
امینیان با اشاره به حجم بالای آتش سوزی جنگل ها در سال گذشته و تلاش مسئولان و مردم جهت مقابله با این بحران گفت: در خداآفرین جنگل ها به شدت توسط افراد سودجو تخریب شده و از بین می رود که باید با اقدام پیشگیرانه از این عمل جلوگیری شود.
وی تنها دلیل آتش سوزی در مناطق جنگلی خداآفرین را عامل انسانی عنوان کرد و افزود: آگاه سازی افراد و ارتقای فرهنگ عمومی در صیانت از جنگل ها ضروری است و باید با برگزاری کلاس های آموزشی و نیز از طریق فضای مجازی آگاهی های لازم به افراد داده شود.
فرماندار خداآفرین تولید اکسیژن، جذب دی اکسید کربن و کنترل میزان شوری خاک را از ویژگی های یک درخت نام برد و افزود: در اثر بی توجهی به حفاظت از جنگل ها روزانه چندین موجود زنده منقرض می شوند.
وی توزیع بروشور ،نصب علایم راهنمایی و هشدار دهنده در مناطق جنگلی و مسیر های گردشگری و نیز برداشت سریع محصولات کشاورزی را اقدام موثر در پیشگیری و مقابله با آتش سوزی دانست و خواستار تهیه نقشه مناطق جنگلی مستعد آتش سوزی به ویژه در بخش منجوان این شهرستان شد.
امینیان همچنین خواستار استقرار تجهیزات امدادی و تشکیل گروه های تلفیقی گشت حفاظتی و قرارداد همکاری اطفای حریق با اهالی در این مناطق شد.
وی با اشاره به اینکه جنگل های ارسباران در آستانه ثبت جهانی هستند استقرار پایگاه های آتش نشانی و امداد و نجات با تجهیزات لازم را در ثبت جهانی این جنگل ها اقدامی موثر دانست.
شهرستان خداآفرین با جمعیتی در حدود ۳۵ هزار نفر در ۲۳۰ کیلومتری شمال غرب تبریز در حاشیه رودخانه مرزی ارس واقع است.