به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایرنا، بر اساس آخرین آمارها که روز شنبه انتشار یافت، تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های استان ۳۹۳ نفر بوده که ۶۷ نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه تحت نظر هستند، همچنین ۹ نفر نیز در شبانه‌روز گذشته جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادند و ۵۴ بیمار نیز با بازیافتن سلامتی خود از بیمارستان مرخص شدند.

هم‌اکنون از ۱۱ شهرستان استان اردبیل تنها شهرستان‌های  اصلاندوز و کوثر در وضعیت زرد قرار داشته و مابقی شهرستان‌ها  در وضعیت قرمز و نارنجی بسر می‌برند.

روند صعودی کرونا در این استان در مقایسه با پیک اول آن در فروردین ماه بیشتر بوده و تعداد بیماران بستری و جانباختگان آن نیز در مقایسه با این زمان به مراتب بیشتر شده است.

به گفته مقام‌های دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، در پیک اول این بیماری تعداد بیماران بستری در استان در نهایت به ۳۷۰ نفر رسید در حالی که در روزهای اخیر این تعداد در بیمارستان‌های استان به ۴۱۶ نفر نیز افزایش یافته و تعداد جانباختگان نیز از حدود یک هفته پیش به تکرار، ارقام نگران‌کننده و ۲ رقمی را تجربه کرد.

مسوولان استانی برای مهار بیماری محدودیت‌های بیشتری را اتخاذ کرده‌اند اما مشاهده خبرنگاران ایرنا حکایت از این دارد که این محدودیت ها از سوی شهروندان، اصناف و کسبه کمتر رعایت می‌شود. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، افزایش تعداد افراد بستری و بدحال مبتلا به ویروس کرونا در این استان را نگران‌کننده خوانده و نسبت به عواقب بی‌توجهی مردم به پروتکل‌های بهداشتی هشدار داده است.

دکتر علیرضا رضایی‌بنا در مصاحبه با ایرنا، با اشاره به افزایش مراجعه شهروندان به مراکز درمانی استان اردبیل با علائم کرونا گفت: در روزهای اخیر در مواقعی بیش از ۷۰ بیمار در مراکز درمانی ویزه بستری شده‌اند.

به گفته وی ، تعداد مراکز و بخش‌های بستری بیماران کرونا نیز در این روزهای با وضعیت قرمز افزایش یافته است .

وی با اشاره به روند صعودی بیماری کرونا در استان اردبیل، از اهالی این استان خواست تا با جدیت بیشتر دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرده و این بیماری را بیش از پیش جدی بگیرند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل نیز  گفت: در ۱۰ روز اخیر به تعداد بخش‌ها و تخت‌های بستری در بیمارستان‌های استان افزوده شده و  پزشکان و پرستاران بشدت خسته شده‌اند ضمن اینکه تعداد قابل توجهی از کادر بهداشتی نیز درگیر این بیماری هستند.

در این حال استاندار اردبیل با بیان اینکه از سوی ستاد مدیریت و کنترل بیماری کرونا استان اردبیل کسبه واصناف پرریسک تعطیل اعلام شده است، بیان کرد: برای پیشگیری از شیوع کرونا برگزاری هرگونه مراسم عزاداری در منازل مسکونی استان نیز ممنوع است.

اکبر بهنامجو تاکید کرد: در صورت مشاهده برگزاری چنین مراسمی در منازل مسکونی و هرگونه اجتماع برای تماشا بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی برخورد قانونی خواهد شد.

وی با اشاره به قرار گرفتن استان در وضعیت قرمز و پیک کرونا افزود: باید مردم و مسوولان با همکاری هم برای سیر نزولی کرونا در استان تلاش کرده و اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه ، فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از مراسم جمعی را تا پایان سال ادامه دهند.

بهنامجو ادامه اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی در وضعیت کنونی را گامی مهم برای کنترل کرونا در استان و رسیدن به وضعیت زرد و سفید تا یک ماه آینده دانست و گفت: فرهنگ‌سازی رسانه‌ها، تذکرات حضوری در اماکن و خیابان‌ها ، تبلیغات و نظارت‌های انتظامی و بهداشتی از جمله اقداماتی است که از سوی حوزه‌های‌ مربوطه باید به طور مرتب اعمال شود.

از سوی دیگر نزدیک شدن به ماه محرم هم موجب شده تا مسوولان استان به فکر اتخاذ تدابیری در این زمینه باشند.

چهارشنبه گذشته  ستاد مدیریت بیماری کرونا شهرستان اردبیل در باره برگزاری  آیین بزرگداشت شهاد حضرت مسلم ابن عقیل (ع) اقدام به ارائه دستورالعملی کرد که در آن بر عزاداری محدود و با شرکت حداکثر ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید داشت .

این آیین اما با حضور گسترده شهروندان و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار شده و تصاویر منتشره در فضای مجازی موجب نگرانی‌هایی در این زمینه شد.

پس از سخنرانی مقام معظم رهبری محلات ششگانه و هیات های مذهبی استان اردبیل اقدام به لغو برنامه‌های عزاداری خود قبل از ماه محرم کرده و درباره عزاداری این ماه نیز اعلام کردند که  بر اساس تصمیم ستاد مدیریت و مقابله کرونا عمل خواهند کرد.

استاندار اردبیل هم گفت: در خصوص برگزاری عزاداری‌های ماه محرم  محدودیت‌هایی بر اساس تصمیم ستاد کشوری و استانی مقابله با بیماری کرونا  اتخاذ می‌شود.

در این حال اقدامات نظارتی دستگاه‌های مسوول برای برخورد با متخلفان در استان افزایش یافته و مسعود امامی فرماندار اردبیل اعلام کرد که ۱۱۰ مکان و محل کسب شامل تالار ، قلیان‌سرا، باشگاه‌های ورزشی ، آرایشگاه‌های زنانه و نانوایی  به علت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در هفته گذشته  پلمب شده است.

طرح ضربتی تعطیلی قلیان‌سراها و گیم‌نت‌ها نیز در اردبیل آغاز شد.

دکتر عمران خسروی ، رییس مرکز بهداشت اردبیل نیز گفت که روز شنبه ۱۲ واحد متخلف در مرکز استان پلمب شدند که ۶ واحد آن مربوط به قهوه‌خانه و ۶ واحد نانوایی بودند.

همچنین برای مقابله با شیوع کرونا، تمامی تفرجگاه‌ها و نیز پارک‌های بزرگ در مناطق مختلف استان تعطیل شده و از  اتراق  خانواده‌ها در آنها جلوگیری می‌شود.

گزارش خبرنگاران ایرنا حاکیست که با اینکه استفاده از ماسک در بین شهروندان نسبت به روزهای گذشته افزایش یافته اما هنوز بسیاری از شهروندان و کسبه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی‌توجه بوده و همچنان به کرونا و خطرات آن بی‌توجهی می‌کنند.

مقام‌های مسوول در استان اردبیل می گویند تلاش دارند تا یک ماه آتی استان را  از وضعیت قرمز خارج کرده و دست‌کم به  وضعیت زرد برسانند.

ستاد مدیریت و کنترل بیماری کرونا در استان اردبیل با انتشار اطلاعیه‌ای، استفاده از ماسک، رعایت فاصله ۲ متری، اجتناب از شرکت در مراسم و مراکز تجمع افراد و خارج نشدن افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای از منزل را برای کنترل کرونا الزامی اعلام کرد.

این ستاد با هشدار جدی به شهروندان درباره تبعات سخت عمل نکردن به توصیه‌های بهداشتی و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی اعلام کرد که شهروندان استان باید مراسم عروسی و عزا را تعطیل کرده و از هر گونه تجمع و ازدحام به هر بهانه‌ای پرهیز کنند.

خودداری از حضور در اماکن و مراسم پرازدحام، استفاده از ماسک و شستن دست‌ها، سه راهکار اساسی مقابله با ابتلا به کرونا اعلام شده است.