ترجمان صبح/ محمدیوسفی؛ کرونا به عنوان یک بیماری فراگیر که بخش عمده‌ای از جامعه جهانی را درگیر کرده و مشکلات بسیاری برای اقشار مختلف به وجود آورده است، سلامت کودکان و نوجوانان را نیز تهدید می‌کند به نحوی که استرس و اضطراب بسیاری در آن‌ها ایجا دو موجب اختلال در رشد جسمی و روحی کودکان خواهد شد.

سمیه غنی‌زاده، روانشناس حوزه کودکان ضمن هشدار به والدین در رابطه با ایجاد‌عادت های بد به خصوص وسواس در کودکان گفت: به دلیل افزایش حساسیت‌خانواده‌ها نسبت به سلامت کودکان و ایجاد استرس در آنها شاهد گسترش بیماری وسواس در قشر آینده جامعه هستیم به نوعی این موضوه درآینده می‌تواند مشکلات روحی و روانی بسیاری در کودکان به وجود آورد.

این کارشناس روانشناسی با بیان اینکه کودکان به صورت ذاتی باید درحال جنب و جوش و تحرک باشند؛ گفت:کرونا کودکان را بی تحرک و منزوی کرده که می‌تواند‌ در آینده موجب ایجاد مشکلات روحی و جسمی و اختلالات رشدی درآنها شود.

وی در واکنش به این سوال که برخی از خانواده‌ها از ترس ویروس کرونا از ثبت نام فرزندان خود به خصوص کودکان خردسال ‌در مهد‌های کودک اجتناب می‌کنند، گفت: خانواده‌ها حق دارند نگران سلامتی کودکان در مدارس باشند، چراکه کودک در محیط مدرسه در معرض بیماری کرونا و نمی تواند پیشگیری های لازم در راستای بهداشت فردی را انجام دهند، همین امر موجب شده تا مدارس خلوت تر شود.

غنی‌زاده با بیان اینکه هیچ تضمینی برای حفظ سلامتی کودکان در محیط آموزشی وجود ندارد، گفت: همه اقشار جامعه باید در کنار دولت برای گذر از زمان فعلی تلاش کنند و دولت نیز با تدابیر مناسبی در راستای کنترل بیماری داشته باشد.

وی با بیان اینکه مراجعه کودکان به روانشناس و مشاوران ‌پس از شیوع کرونا به شدت کاهش یافته است، گفت:ادر ایام کرونا مشکلات روحی کودکان تبدیل به آتش زیر خاکستر شده که معلوم نیست چه زمانی زبانه خواهد زد.

این کارشناس حوزه کودکان با هشدار نسبت به نادیده شدن مشکلات کودکان به خصوص کودکان دارای بیش فعالی و معلولیت گفت: این قشر از کودکان چندین برابر سایر اقشار در خطر مشکلات روحی قراردارند که نیاز است نهاد‌های تصمیم گیر فکری اساسی برای رفع مشکلات در این زمینه داشته باشند.

لازم به ذکر است با شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیت‌های کرونایی نقش خانواده‌ها در تربیت کودکان بسیار مهم و تاثیر گذارتر از گذشته است باید با ایجاد فضا‌های مناسب و توجه ویژه به نیاز‌های کودکان، آسیب‌های این بیماری را بر روان کودکان به حداقل برسانند.