به گزارش ترجمان صبح، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم روز دوشنبه در دیدار مدیرکل امور مالیاتی و مدیران این حوزه با وی، اظهار کرد: تاکنون گلایه ای از عملکرد اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی در چهار سال گذشته نبوده که نشان از برخورد سازنده و تعاملی با مردم دارد. 

وی با بیان اینکه کارمندان همراه ترین افراد با دولت هستند، چون پیش از دریافت حقوقشان، مالیات آنها کسر می شود، یادآوری کرد: خمس، زکات و مالیات تفاوت اساسی با یکدیگر دارند؛ افزایش پرداخت زکات و خمس در سال جاری نشان از اعتقادات دینی مردم دارد که پا برجاست و واجب مالی است. 

حجت الاسلام آل هاشم ادامه داد: مالیات نیز برای هزینه های جاری دولت ها برای ایجاد رفاه و امنیت هزینه می شود و از طریق دولت اخذ و به نوعی عامل پیشرفت جامعه، رونق اقتصادی، عدالت اجتماعی و افزایش خدمات عمرانی کشور است. 

وی افزود: در حال حاضر بخش عمده درآمدهای مالیاتی صرف عمران، آبادانی و خدمات زیربنایی کشور می شود و بر این اساس ضرورت همگام سازی نظام مالیاتی در نظام اقتصادی کشور با دانش روز اجتناب ناپذیر است.  

امام جمعه تبریز ادامه داد:  ایجاد امنیت، رفاه اجتماعی و افزایش خدمات از مزایای نظام مالیاتی محسوب می شود و بر این اساس مردم را باید نسبت به فواید آن آگاه کرد تا آنان بدانند پرداخت مالیات جزوی از بدهی مردم است که صرف توسعه و آبادانی کشور می شود. 

حجت الاسلام آل هاشم گفت: در شورای فرهنگ عمومی نیز در این خصوص باید نشستی برگزار شود تا فرهنگ مالیاتی بیشتر در جامعه تقویت و تبیین شود. 

وی همچنین تاکید کرد: دولت باید به وعده ها و تعهدات خود عمل کند تا مردم نیز ترغیب شده و مالیات خود را به موقع پرداخت کنند.

۲.۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی آذربایجان شرقی در سال گذشته

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی نیز در این دیدار گفت:  سه هزار میلیارد تومان مجموع درآمدهای استان است که از این مقدار ۲.۸ میلیارد تومان سهم درآمدهای مالیاتی است. 

غلامرضا شریفی اظهار کرد: از محل عوارض ها نیز سال گذشته ۵۲۶ میلیارد تومان به شهرداری ها و دهیاری های آذربایجان شرقی پرداخت شده است که سهم شهرداری ها از این رقم ۷۰ درصد و دهیاری ها ۳۰ درصد بوده است. 

وی ادامه داد: در سه ماهه اول امسال نیز ۹۵ میلیارد تومان عوارض به همان نسبت یاد شده به شهرداری ها و دهیاری های آذربایجان شرقی پرداخت شده است. 

شریفی با اشاره به اینکه در شرایط تحریم و شرایط فشار اقتصادی، مالیات می تواند به دولت کمک کند، تاکید کرد: وصول مالیات عادلانه در اولویت کاری ما است؛ علاوه بر این واگذاری نقل و انتقال مکانیزه ملک به دفاتر رسمی، بخشودگی جرایم و ابلاغ الکترونیکی که آذربایجان شرقی پایلوت آن است از جمله اقداماتی می باشد که در جهت رفاه مردم انجام شده است.