ترجمان صبح/سمیه گل محمدی؛ گذشته، حال و آینده، زاییده حرکت زمان است و تغییر و تبدیل مشخصه اصلی آن؛ هر دوره شکل خاص و نحوه زندگی خود را دارد که در نهایت به گذشته می‌پیوندد.

گذشته‌ها با کوچه پس کوچه‌های قدیمی تداعی می‌شود، خانه‌های کاه گلی، هشتی‌های نور و امید، کوچه‌های باریک و بن بست، دالان‌ها و گذرها، خانه‌های سه‌دری و پنج‌دری، زیارتگاه‌ها، آمیخته با سبک و سیاق معماری و تلفیقی از هنر و عرفان اسلامی؛ این همه دایره‌‌المعارفی از فرهنگ، تمدن، هنر، اخلاق و آداب انسانی است.

پیرمردان و پیر زنان امروز، خانه‌های قدیمی و فرسوده‌ دیروز، همه و همه، شکلی از شهرنشینی گذشته‌اند و این همه، گنجینه گرانبهایی از تاریخ، فرهنگ و هنر هر شهر را در خود جای داده است.

بافت تاریخی هر شهر دارای ارزش کالبدی و فرهنگی نهفته است

الناز سیاسی؛ مرمت گر بناهای تاریخی با بیان اینکه بافت تاریخی یک شهر دارای ارزش کالبدی و فرهنگی نهفته در آن شهر است، می گوید: بافت های تاریخی از هویت شهری بالایی برخوردار بوده و حفظ و صیانت از آن به عنوان حفظ هویت و ادامه حیاط شهر ضروری است، طوری که این هویت کیستی یا چیستی در بستر شهر جای میگیرد.

وی ادامه می دهد: یکی از عمده دلایلی که شهر دچار آلزایمر هویتی می شود فراموش کردن بافت های تاریخی و فرهنگی در سطح شهر است.

این مرمت گر بناهای تایخی بیان می کند: بافت هایی ظرافت و زیبایی و هویت را به نمایش می گذارند که طی سالیان دراز بر طبق سنن و فرهنگ و نوع معشیت مردم به وجود آمده است.

او اظهار می کند : مهمترین شاخصه فرهنگی، زبان و گویش هر فرهنگ بوده و بعد از آن معماری و شهرسازی اش محسوب می شود که هر شهر به عنوان هویت به خود می گیرد.

سیاسی ادامه می دهد: البته این هویت یک شبه ساخته نمی شود و طی زمان و طول تاریخ خلق میشود که باید به نحوه احسن از این هویت محافظت کرد تا به آلزایمر فرهنگی دچار نشود.

این مرمت گر بناهای تاریخی معتقد است : شهر مجموعه ای از دست آوردهای مردم یک جامعه است که در طول تاریخ کوشیدند تا این خاطرات حفظ شود.

وی در ادامه می گوید : بافت های تاریخی امروزه رو به ویرانی بوده و اغلب ساکنین آن محلات را ترک کرده و یا ساخت و سازهای جدید منجر به متروکه شدن خانه های قدیمی شده است.

سیاسی مقدم اظهار می کند: اگر هویت بنا مستقل و کامل نباشد به مرور زمان فرو پاشیدگی را به خود اختصاص می دهد و بعد از بین می رود.

او در بخش دیگری اضافه می کند : بافت های قدیمی ما بافت هایی هستند که در شهر تبریز قرار دارند و به خاطر نبود امکانات بیشتر ساکنین خود را از دست داده و یا تبدیل به انباری شده اند.

این مرمتگر بناهای تاریخی در ادامه در خصوص بافت کلکته چی توضیح می دهد: بافت کلکته چی یک بافت با قدمت طولانی بوده که نزدیک به ۱۵۰ سال و یا شاید بیشتر از عمرش می گذرد؛ این بافت یکی از بهترین بلوکهای شهری تبریز به شمار می رود که با بی مهری مسئولین در انزوای فراموشی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بافت کلکته چی دارای یک خانه، مسجد، حمام و.. است، ادامه می دهد: خانه‌ کلکته‌ چی از جمله خانه‌های قدیمی تبریز است که گفته می‌شود قدمت آن به اواخر دوران قاجار و حکومت پهلوی اول بازمی‌گردد و در مرکز تبریز، محله‌ راسته کوچه و بن بست کلکته‌چی قرار دارد.

الناز سیاسی مقدم خاطرنشان می کند: ضروری است که اینگونه بافت ها با تدابیر مسئولین حفظ شود و از بین نرود چراکه این بناها تنها هویت شهری بوده و باید برای به آیندگان به یادگار ماند.

برای دیدن عکس های بیشتر اینجا کلیک کنید