دکترصالح قلی پور به مناسبت روز مشاور و روانشناس در گفت‌وگویی با ترجمان صبح عنوان کرد: دلیل اینکه اکثریت مردم ایران دچار ناامیدی و افسردگی می شوند وجود چالش هایی مثل تاثیرات تحریم ها، بیکاری و تورم ها است.
وی افزود: نبود دلخوشی و امید به زندگی است که فرد را دچار اختلالات روانی میکند و متاسفانه از طرفی دیگر وجود بیماری واگیر کرونا نیز به دیگر مشکلات اضافه شد.
دکتر قلی پور با اشاره به شیوع ویروس “کووید ۱۹” اظهار کرد: قبل از شیوع کرونا مشکلات متعددی از جمله وضعیت نامطلوب اقتصادی به مردم فشار وارد میکرد اما امروزه با وجود این بیماری سلامت روانی مردم در خطر است.
وی ادامه داد: برای بهبود این وضعیت نگران کننده، برای سلامتی مردم کارهای زیادی میتوان انجام داد که برخی در دست خود مردم و برخی دیگر از کارها را دولت و مسئولین باید انجام دهند.
صالح قلی پور افزود: مسائل مالی از جمله نیازهایی است که همه اقشار مختلف مردم با آن درگیر هستند پس طبیعتا با وجود بیکاری و درآمد کمی که اخیرا ایجاد شده بر سلامت روانی مردم آسیب میزند.
وی تصریح کرد: بحث مهمی که وجود دارد حمایت مردم از یکدیگر است که از خود اعضای خانواده شروع میشود، احساسات منفی قابل سرایت می باشد و با صحبت پی در پی در مورد بیماری، کم پولی و تورم بر روحیه کودکان تاثیر زیادی دارد.
دکتر قلی پور تصریح کرد: بیشترین مراجعه کنندگان دچار مشکلات زناشوئی هستند زیرا در این مدت از قرنطیه ای که حاکم بر جامعه بود باعث ایجاد اختلافات خانوادگی شد و در کنار این اضطراب و استرس فشار زیادی بر ‌مردم آورده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: طی ارزیابی های انجام شده افراد مضطرب و در این روزهای کرونایی دچار وسواس شدید و استرس شده اند که توصیه ما این است رعایت مسائل بهداشتی در حد نرمال لازم است.