ترجمان صبح/ امیررضا آزاده، با تداوم شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی وزارت های آموزش و پرورش و علوم برای جبران تعطیلی های اخیر، طرح آموزش مجازی را وارد فاز اجرایی کردند.

آموزش الکترونیکی در طول سالهای اخیر به عنوان یکی از کاربردهای مهم فناوری جدید اطلاعات و ارتباطات در جهان مطرح بوده و دانشگاه های مهمی شروع به فعالیت در این راستا و گسترش آموزش از این روش نموده اند اما در کشور ما این نوع یادگیری آنچنان بسط و توسعه نیافته است.

در این روش عمده فعالیت های آموزشی از قبیل ثبت نام، انتخاب واحد دریافت مطالب درسی، مذاکره با استاد از طریق شبکه کامپیوتری برنامه ریزی و در برخی موارد کلاسهای رفع اشکال و برخی کلاسهای آزمایشگاهی بصورت حضوری ولی با زمان بندی مناسب اجرا می شود.

با وجود اینکه این طرح به نوعی عملکرد مثبت در شرایط بحران و در راستای اجرایی سازی دولت الکترونیک بود اما این نوع تصمیم بدون زیرساخت و تمهیدات لازم اتخاذ شده و دارای کم و کاستی هایی است.

بزرگترین ایراد مطرح شده بر این نوع آموزش آن است که امکان تعامل حضوری استاد و دانشجو فراهم نیست، علاوه بر این سرعت شبکه نیز موجب مشکلاتی برای دانشجویان می شود.

در برخی کلاس های مجازی، تدریس اساتید اصولی نبوده و حتی عدم آموزش و آکگاهی کامل اساتید در خصوص اجرای این طرح مجازی هم دیده می شود که گاه دانشجو را با مشکلات دیگری مواجه می کند.

نکته بعدی نبود زیرساخت درست اینترنت و سرعت کم آن در ایران  است که به نوعی این طرح را زمین گیر می کند و باعث اختلال در تدریس اساتید و یادگیری دانشجو می شود.

پول شهریه را می دهیم ! پول اینترنت جدا !

پول شهریه را می دهیم، پول اینترنت مجزا حساب می شود ! طنز تلخی که این روزها در فضای مجازی توسط دانشجویان منتشر می شود کمی ناراحت کننده است، چراکه خیلی از آنها نه تنها توان تامین هزینه اینترنت پر سرعت بلکه حتی امکان تامین هزینه همان اینترنت کم سرعت را هم ندارند.

وزارت ارتباطات کشور هم در این راستا برای هر قشری چاره ای اندیشید جز دانشجویان! و آموزش مجازی دانشجویان تنها موضوعی بود که تمهیداتی برای آنها اتخاذ نشد.

بنابر اعلام دانشگاه ها زمان شروع آموزش مجازی طبق برنامه کلاسی خواهد بود یعنی کلاس ها از هشت صبح شروع و تا شش عصر ادامه خواهد داشت؛ البته باید سلامت دانشجویان را در نظر گرفت چرا که نمی توان یک سره پای کلاس های مجازی نشست.

نکته جالب دیگر این است که دولت برای عدم تعطیلی آموزش در ایام قرنطینه کرونایی برای دانش آموزان دو شبکه چهار و آموزش را اختصاص داده تا رایگان و بصورت روزانه تدریس شود اما دانشجویان باید پول اینترنت کم سرعت را بدهند تا آموزش ببینند.

آنچه بدیهی است حرکت مثبت دولت بوده که در شرایط بحران و قرنطینه، آموزش را تعطیل نکرده اما این طرح صرفا برای دانشجویان دانشگاهان سراسری مفیده بوده چراکه هزینه را برای شهریه پرداخت نمی کنند اما دانشجویان شبانه،ِ آزاد، پردیس و… در پرداخت شهریه و حتی اینترنت با مشکل مواجه شده اند.

از مسئولین ذی ربط انتظار داریم چاره ای برای رفاه حال دانشجویان بیاندیشید چراکه این کشور نیازمند تربیت صحیح نسل جوانان برای آینده است.

قطعا باید در چنین شرایطی آستین همت بالا زده و در این بحران تمهیداتی برای عدم آموزش اصولی دانشجویان اتخاذ شود تا کشور در آموزش بیشتر از این تحت تاثیر کرونا عقب نمانند.