به گزارش ترجمان‌صبح، اورجعلی علیزاده در چهارمین نشست شورای اطلاع رسانی ستاد کرونای آذربایجان‌ شرقی که به بررسی عملکرد حوزه راه، حمل و نقل، شهرسازی در قالب کارگروه پیشگیری از آلودگی ناوگان حمل و نقل برون‌شهری اختصاص داشت، گفت: با توجه به اختصاص سهمیه کالاهای اساسی آذربایجان شرقی در بنادر جنوبی کشور، با هماهنگی انجمن های صنفی شرکت‌ها و موسسه‌های حمل و نقل کالا و رانندگان وسائط نقلیه سنگین سراسر استان نسبت به بسیج کامیون ها و رانندگان و اعزام آنها به جنوب کشور اقدام شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ توسط ناوگان حمل و نقل کالای آذربایجان شرقی با تعداد ۲۲ هزار و ۲۷۱دستگاه وسیله نقلیه سنگین ۴۰۸ هزار و ۹۷۸تن نهاده دامی و کالاهای اساسی از مبداء بندر امام خوزستان به آذربایجان شرقی حمل شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان شرقی ضمن اشاره به همکاری صادراتی و وارداتی ترانزیت کامیونی با کشورهای همجوار گفت: پایانه نوردوز با ارمنستان و پایانه جلفا با نخجوان، مرزهای مستقیم آذربایجان شرقی است.

علیزاده با تاکید بر اینکه واردات و صادرات از مرزهای آذربایجان شرقی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تداوم دارد، از ورود ۵۹۶ دستگاه خودروی بار موز به کشور از طریق نخجوان خبر داد و یادآور شد: در این مدت ۴۹ دستگاه بار تخم‌مرغ و ۴۹ دستگاه محموله گوشت از طریق مبادی مرزی استان وارد کشور شده است.

علیزاده بیش از ۹۰ درصد جابجایی بار و مسافر در آذربایجان شرقی را از طریق حمل و نقل جاده‌ای عنوان و به ممنوعیت مسافرت‌های خارجی زمینی تاکید کرد و اظهار داشت: در حوزه جابجایی مسافر در این ایام کرونایی، کاهش قابل توجهی را در سطح جاده‌های استان شاهد هستیم.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: از ۶ اسفند سفرهای خارجی مرزی استان از جمله با ارمنستان قطع شده، اما در بخش حمل باری و کامیونی در فاصله زمانی بین ۱۳ اسفند ۹۸ تا ۵ فروردین جاری ممنوعیت در این بخش وجود داشت که با لغو ممنوعیت تردد وسایل باری از ۵ فروردین دوباره آغاز شده است.

وی تاکید کرد: صدور کارت سلامت برای رانندگان ترانزیت جهت سفرهای خارجی، گندزدایی و ضدعفونی شبانه‌روزی مبادی ورودی و خروجی، تجهیزات و وسایل حمل و نقلی، استقرار اکیپ‌های هلال احمر و بهداشت در مبادی و… از موارد اقدامات پیشگیرانه به‌منظور جلوگیری از شیوع کروناست.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی با اشاره به کنترل آلودگی بارهای ورودی اظهار کرد: تمام پروتکل‌های مربوطه در این زمینه به تمام مبادی ورودی ابلاغ و تمام بارها، خودروها و رانندگان به صورت دقیق ضدعفونی و گندزدایی می‌شوند.

علیزاده با بیان اینکه کلاس آموزشی در هر دو پایانه برای نحوه مقابله با کرونا برگزار شده است، ادامه داد: در مرزها گیت‌های ضدعفونی از قبل وجود داشت که فعال شدند و کامیون‌های ورودی بعد از ضدعفونی اجازه ورود دارند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل داخل استان ۱۳ ترمینال فعال در آذربایجان شرقی داریم، ادامه داد: از اول طرح در ۵ اسفند، محدودیت‌ها و پروتکل‌های بهداشتی را در این پایانه‌ها آغاز کردیم که کاهش ظرفیت صندلی‌ها و مسافرگیری یک نفر در هر ردیف، غربالگری و ضدعفونی اتوبوس‌ها از جمله این اقدامات بود.

وی تصمیم ستاد ملی کرونا مبنی بر ممنوعیت تردد خودروهای غیربومی از ۸ فروردین را یادآور شد و گفت: از زمان اعلام شیوع کرونا در اسفندماه، ورود و خروج از استان‌های قرمز کرونایی ممنوع شده بود و تردد بسیار محدود شده بود ولی از ۵ فروردین که محدودیت ترافیکی در ۳ مبدا ورودی استان تصویب شد، اقدامات در کنار سایر نهادها برای تشدید محدودیت‌ها آغاز شد.

علیزاده با بیان اینکه بعد از ۸ فروردین هم محدودیت جدی شده است، گفت: در مراکز خدمات بین راهی هم به جز پمپ بنزین‌ها، بقیه خدمات تعطیل شدند.

وی با اشاره به تعطیل نشدن ترمینال‌های آذربایجان غربی و مشکلات ناشی از آن برای استان ما، خاطرنشان کرد: حتی برخی از اتوبوس‌های ورودی از آذربایجان‌غربی برگشت داده شد که پیگیر توقف کامل فعالیت ترمینال‌ها در استان مجاور هستیم.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان شرقی از تداوم فعالیت ۴۱ راهدارخانه بین راهی این اداره کل خبر داد و گفت: همکاران این بخش شامل کار با یک سوم نیروها و دورکاری نمی‌شوند و با تمام توان پای کار هستند.

کاهش ۵۸ تا ۹۳ درصدی تردد در حوزه‌های مختلف حمل و نقل هوایی، جاده‌ای و ریلی

ابوالقاسم سلطانی، مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان‌ شرقی نیز در ادامه این جلسه با اشاره به کاهش ۵۸ الی ۹۳ درصدی تردد در حوزه‌های مختلف حمل و نقل هوایی، جاده‌ای و راه‌ آهن، اظهار کرد: در حوزه تردد با قطار، از ۲۸ اسفند ماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین سال جاری، ۱۱ هزار و ۷۰۰ مسافر جابجا شدند که نسبت مدت مشابه سال گذشته کاهش ۹۳ درصدی را نشان می‌دهد.

وی همچنین از کاهش ۵۶ درصدی سفر با حمل و نقل جاده‌ای خبر داد و گفت: در ایام نوروز سال گذشته ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار سفر و امسال ۶ میلیون و ۸۴۰ سفر انجام شده است.

وی در ادامه گفت: در مورد سفر هوایی نیز ۲۲ هزار و ۴۹۱ مسافر از ۲۸ اسفند ماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین ماه سال جاری جابجا شده‌اند، در مجموع پروازهای داخلی و خارجی کاهش ۵۸ درصدی داشتند.

مبادله روزانه ۱۵۸ واگن کالا توسط راه آهن آذربایجان شرقی

شاپور ارصلانی، مدیرکل راه آهن آذربایجان نیز در ادامه این نشست از تداوم فعالیت قطارهای باری این اداره کل خبر داد و اظهار کرد: در ایام شیوع کرونا قطارهای باری داخلی اعم از قطارهای باری ورودی و خروجی استان ۲۴ ساعته فعال هستند.

وی، اضافه کرد: به عنوان مثال گندم مورد نیاز استان با همکاری سازمان غله در چند روز گذشته از بندر عباس، بندر بوشهر و بندر امام وارد استان شده است.

وی با اشاره به تداوم فعالیت قطارهای باربری مرزی به دنبال شیوع ویروس کرونا، بیان کرد: مرز رازی آذربایجان غربی از چهارم اسفند ماه به مدت محدود از طرف ترکیه بسته شد که با رایزنی طرف ایرانی از دهم اسفند ماه بازگشایی شد و انتقال بار به صورت دو طرفه ادامه پیدا کرد.

مدیرکل راه آهن آذربایجان شرقی از مبادله روزانه ۱۵۸ واگن کالا خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم تا این میزان به بیش از ۲۰۰ واگن برسد.

وی در ادامه با بیان اینکه سال گذشته تعداد قطارهای خروجی از آذربایجان شرقی ۱۹۳ رام قطار بود، گفت: امسال ۲۹۹ رام قطار پیش‌بینی کرده بودیم که با توجه به کاهش درخواست و لغو بلیطها عملکرد این مجموعه به ۱۰ درصد رسید.

وی، اضافه کرد: ۶۱ رام قطار در ایام نوروز تا ۱۵ فروردین فعال بود.

ارصلانی با اشاره به استرداد هزینه بلیط‌های برگشت داده شده، اظهار کرد: هر چند این کار به ضرر شرکت‌ها بود، اما برای حفظ سلامتی هموطنان عزیز اقدام به استرداد هزینه بلیط‌ها کردیم.

مدیر کل راه آهن آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: ضدعفونی و گندزدایی قطارهای مسافربری به صورت روزانه، کنترل بهداشتی، تب سنجی و استفاده از ماسک و دستکش توسط پرسنل ضدعفونی ایستگاه‌ها به صورت دو نوبت در روز از جمله این اقدامات هستند.

مدیرکل راه‌آهن آذربایجان ضمن یادآوری کاهش فعالیت‌های حوزه راه‌آهن با شیوع ویروس کرونا به شتاب گرفتن چرخ‌های ریلی برای حمل و نقل بار اشاره کرد و یادآور شد: در حالی که بخش مسافری راه‌آهن تنها ۱۰ درصد عملکرد داشته، بخش باری با رشد ۲۵۰ درصدی همراه بوده است.

شاپور ارصلانی با اشاره به تداوم فعالیت قطارهای باربری مرزی به دنبال شیوع ویروس کرونا، بیان کرد: مرز رازی آذربایجان غربی از چهارم اسفند ماه به مدت محدود از طرف ترکیه بسته بود که با رایزنی طرف ایرانی از دهم اسفند ماه بازگشایی شده و انتقال بار به صورت دو طرفه ادامه پیدا کرد.

انتقال تعدادی از ایرانی ها از استانبول به تبریز با پرواز یک طرفه ۲۱ فروردین

رامین آذری، مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی نیز از انتقال تعدادی از هموطنانمان ایرانی از استانبول به تبریز با پرواز یک طرفه ۲۱ فروردین توسط شرکت هواپیمایی معراج، خبر داد.

رامین آذری با اشاره به انجام شش پرواز یک طرفه از استانبول به تبریز به منظور انتقال هم استانی‌ها پس از شیوع ویروس کرونا، گفت: ۹۸۰ مسافر که اغلب هم اهالی آذربایجان شرقی بودند توسط این شش پرواز یک طرفه از استانبول به تبریز منتقل شدند.

وی، متذکر شد: آخرین پرواز دو طرفه رفت و برگشت به مقصد باکو در ۸ اسفند ماه سال گذشته و آخرین پرواز دو طرفه به استانبول توسط شرکت ترکیش در ۵ اسفند ماه انجام شد.

مدیر کل فرودگاه‌های آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به کاهش پروازها در بازه نوروزی از ۲۵ اسفند سال گذشته تا ۱۵ فروردین ۹۹، گفت: تعداد پروازهای نوروزی در سال گذشته ۶۶۶ پرواز بود که امسال با کاهش ۵۷ درصدی به ۲۷۸ مورد رسید.

وی از کاهش ۷۸ درصدی مسافران در بازه نوروزی خبر داد و اضافه کرد: تعداد مسافران جابجا شده در نوروز امسال ۲۲ هزار و ۹۴۱ نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۷۸ درصدی داشت.

وی از استرداد ۱۰۰ درصدی بلیط‌های کنسل شده به مسافران خبر داد و اظهار کرد: باتوجه به متضرر شدن شرکت‌های هواپیمایی مبالغ به تدریج به مسافران بازگردانده می شود.

آذری، در ادامه متذکر شد: پس از شیوع ویروس کرونا به غیر از بارهای همراه مسافران، هیچ پرواز باربری انجام نشده است.

وی ضدعفونی روزانه اماکن، تجهیزات، ترمینال‌های داخلی و خارجی و رصد مسافران ورودی به استان توسط دوربین‌های حرارتی با همکاری مرکز بهداشت استان را از اقدامات پیشگیرانه شیوع ویروس کرونا، عنوان کرد.

وی، افزود: خوشبختانه مورد مشکوکی در بین مسافران غربالگری شده مشاهده نشده است.

 مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان شرقی متذکر شد: در همین راستا رستوران‌ها و اتاق سیگار فرودگاه تعطیل و آبسردکن‌ها نیز جمع آوری شده‌اند و تمامی ماشین‌آلات و هواپیماها نیز ضدعفونی می‌شوند.

۱۰۸۰ راننده متخلف در آذربایجان‌شرقی جریمه شدند

سرهنگ رضا کریمی نژاد، سرپرست پلیس راه آذربایجان شرقی نیز در ادامه این نشست از صدور جریمه ۵ میلیونی کرونایی برای یک‌هزار ۸۰ راننده متخلف در استان خبر داد.

وی همچنین به کاهش ۶۵ درصدی تصادفات منجر به خسارت در آذربایجان شرقی با همدلی و همراهی و مشارکت مردم و تمامی دستگاه‌ها در ایام نوروز اشاره و اظهار کرد: نوروز امسال تصادفات منجر به فوت ۳۵ درصد کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به کاهش ۶۰ درصدی تصادفات منجر به جرح، گفت: ۱۵ الی ۲۰ درصد مجروحان تصادفات دچار معلولیت می‌شدند، اما امسال با اعمال برخی محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا با کاهش آمار تصادفات و جراحت‌ها مواجه شدیم.

سرپرست پلیس راه استان از کاهش ۶۳ درصدی سفر با خودرو در محورهای مواصلاتی استان در نوروز امسال، خبر داد.

وی، در ادامه با بیان اینکه با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی به استان حدود ۲۳ هزار خودرو برگشت داده شدند، گفت: در این مدت ۵۱ دستگاه خودرو توقیف فیزیکی و ۱۸۰۰ خودرو ۵۰۰ هزار تومان جریمه و توسط سیستم توقیف شدند.

وی همچنین افزود: بیشترین همراهی مردم در ۱۳ فروردین ماه بود که منجر به کاهش ۸۱ درصدی سفرها شد، از مردم تقاضا داریم تا برای کاهش زنجیره انتقال کرونا به همکاریشان ادامه دهند.

رئیس پلیس راه‌های آذربایجان‌شرقی از تداوم طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در استان که از ۸ فروردین آغاز شده، خبر داد و گفت: یک‌هزار و ۸۰ راننده متخلف در راه‌های استان با جریمه ۵ میلیون ریالی اعمال قانون شدند.

رئیس پلیس راه‌های آذربایجان‌شرقی افزود: ۵۱  دستگاه خودرو بعداز اعمال محدودیت و ممنوعیت جهت پیگشیری از شیوع ویروس کرونا که از دستورات پلیس راهنمایی تمکین نکرده‌اند در استان توقیف و روانه پارکینگ شده‌اند.