به گزارش ترجمان صبح، سید محمد حسین بلاغی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: ۲۰ فروردین ماه سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم “شهید سید مرتضی آوینی” به عنوان روز هنر انقلاب اسلامی نام گرفته شده است.

وی ادامه داد: همه ساله از ۲۰ تا ۲۷ فروردین ماه در مراکز استان ها به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره این شهید والا مقام و تجلیل از هنرمندان انقلابی مراسمات متنوعی برگزار می شود که امسال نیز با وجود شرایط بحرانی برنامه های ویژه ای در نظر گرفته شده است.

رییس حوزه هنری آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: همان گونه که حضرت امام خمینی(ره) فرموده اند “هنر دمیدن روح تعهد است در کالبد انسان ها” ، هنر و هنر ارزشی یک هنری متعهد به انسان ها، ارزش ها و حقیقت هاست.

بلاغی ادامه داد: لذا این هنر است که می تواند با ظرافت و ظرفیتش مسائل مختلف آرمانی، اخلاقی و ارزشی را به صورت  عامه فهم و عامه پسند ارائه دهد.

وی با بیان اینکه هنر انقلاب هنر متعهد به حقیقت است، گفت: هنر انقلابی هنری که تذکر می دهد و افق روشن برای جامعه ترسیم می کند همچنین امید بخشی را درجامعه افزایش می دهد.

رییس حوزه هنری آذربایجان شرقی در ادامه ابراز کرد: می توان گفت که هنر انقلاب به دنبال روشنگری و عدالت جویی در جامعه است.

این مسئول نهاد فرهنگی در ادامه اظهار کرد: نقش هنر در بیان و تبیین ارزش های دینی و انقلابی تقریبا بی بدلیل است، لذا در طول تاریخ انقلاب اسلامی نیز همه این نقش ها با پیامدهای مثبتشان را لمس کرده ایم.

وی افزود:همواره هنرمندان در طول تاریخ ۴۱ ساله انقلاب پا به پای جریان های مختلف نظامی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی فعال بوده و همیشه در تمامی صحنه ها حاظر شده اند.

بلاغی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: هنرمندان در ماه های اخیر با شیوع بیماری کرونا و اپیدمی کووید ۱۹ از روز اول در کنار کادر سلامتی و جریان های مردمی انقلابی و بسیجی که برای تولید ماسک و محصولات بهداشتی تلاش می کردند پابه پای آنها وارد میدان شده اند تا با آثار هنری مردم را از خطر آگاه سازند.

وی با بیان اینکه تقش هنر در تبیین ارشها بی مثال است، ادامه داد: هنرمندان انقلابی پا به پای مجاهدان جبهه مقاومت در طول تاریخ چهل ساله انقلاب فعالیت کرده اند.

بلاغی در پایان خاطر نشان کرد: تمام تلاشمان این است که در کنار سایر ارگان‌ها تولیدات حوزه هنری را هم در جهت تبیین ارزش های انقلابی پیش ببریم.