به گزارش ترجمان صبح – ناهید زمانی، در حالیکه جهان درگیر قدرت‌نمایی و تلاش برای افزایش توان علمی و تولید عجایب طول تاریخ بشریت و جنگ‌افزارهایش برای فخرفروشی به گذشتگان و به رخ کشیدن توانایی‌هایش بود ویروسی میکروسکوپی به دنیا نشان داد می‌تواند تمام این قدرت را به بازی گرفته و همه فعالیتها، تلاشها و مبارزات انسان برای پیروزی را به یغما برد.
امروز جهان با تمام قدرت نظامی و علمی و پیشرفتهای تکنولوژیکی‌اش در مقابل ویروس کووید ۱۹ در حالت وضعیت قرمز درآمده و به ناتوانی و ناآگاهیش معترف است.
اما ایران از همان روزهای اول این بحران جهانی را ناچیز شمرده و مثل همیشه از خفه کردن کووید ۱۹ در نطفه خودداری کرد، ایرانیان که به روزهای سخت و بحرانهای طاقت فرسا عادت دارند، ترجیح دادند صبر کرده و با کووید ۱۹ در حد بحران میلیون نفری روبرو شوند تا این روزها نیز در تاریخ کشور با اعداد و قربانیان بالا ثبت شود!
متاسفانه در قدم اول دولت بیماری ویروس کرونا را جدی نگرفت و با اقدامات قطره چکانی به جای عمل قاطع باعث شد، ویرووسی که می‌توانست در قم و با تعداد قربانیان انگشت‌شمار ریشه کن شود، به گفته مسئولان کشوری با تردد دانشجویان چینی، مجوز پروازهای ماهان، جابجایی مسافران چینی و وارد کردن آنها به ایران، خودداری از بستن مرزها، امروز به غولی عظیم مبدل شده که با فرسایش کادر درمان در آستانه بلعیدن مردم ایران است!
روزهای اول با تکیه بر تجربه بحرانها و حوادث گذشته تصور می‌کردم در صورت شیوع کرونا در ایران تمام فروشگاهها خالی شده، با صف‌های طولانی بنزین، نانوایی‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، انبار آذوقه دغدغه مردم خواهد بود اما برخلاف تصور همه ما، نه با کمبود اجناس اولیه و سبد کالای ضروری خانواد‌ه‌ها مواجه شدیم و نه با گرانی اجناس، اما اینبار این اتفاق در کشورهای اروپایی تعجب دنیا را برانگیخت.
برخی با دیدگاه بدبینانه اعلام کردند مردم ایران برای خرید انبوه و انبار کردن آذوقه اقدام نکردند چون پولی نداشتند، اما تجربه چند ماه قبل ثابت کرد، همین مردم ایران چندی قبل با گران شدن دلار و پیش‌بینی گرانی اجناس تمام فروشگاههای زنجیره‌ای را خالی کرده بودند، تا جایی که شخصا به تجربه دو هفته در تمام فروشگاهها و سوپرمارکتهای شهر دنبال دستمال کاغذی گشتم، چطور شد حالا در عرض چند ماه فقیرتر شدیم یا با فرهنگ‌تر؟
برعکس تمام این سخنان و فرضیات مردم ایران این بحران را تنها یک شوخی تلقی کرده و در مقابل عملکرد ضعیف دولت، همراهی خوبی با ستاد مقابله با کرونا نکردند و در حقیقت نه تنها برنامه‌ای برای قرنطینه و خانه‌نشینی نداشتند بلکه با اعتماد بنفس بالا و طلبکارانه بار سفر بسته و این ویروس تاج‌دار را شهر به شهر و خانه به خانه چرخاندند و به تفریح و مهمانی بردند!
به این ترتیب در یک ماه گذشته مردم به دلایل مختلفی چون بی اعتمادی به دولت و آمارها، لجبازی بخاطر عملکردهای گذشته مسئولان، در نهایت بی توجهی به توصیه‌های کادر درمان و وزارت بهداشت و علوم‌پزشکی که نیاز به تحقیق و آسیب‌شناسی مفصل خارج از این بحث دارد باعث شدند، شیوع بیماری با شیب تند سیر صعودی گرفت.
در حالیکه مسئولان امر و اعضای ستاد پیشگیری از بیماری کرونا مقابل تمام درخواستهای مسئولان استانها و مطالبات مردمی برای قرنطینه شهرها، ایجاد محدودیت عبور و مرور، تعطیلی ادارات، بانکها، مراکز تفریحی، تجاری و… برای پیشگیری از شیوع هرچه بیشتر بیماری مقاومت می‌کردند مردم نیز فرصت را غنیمت شمردند تا هفته اول نوروز شاهد جاده‌های پرترافیک باشیم.
برخی از مردم با بهانه‌هایی چون تنها همین تعطیلات نوروز را در طول سال داریم، ما که نمی‌توانیم سفر خارجی برویم همین شمال را هم مانع نشوید، مراقبیم، در مقصد خودمان را قرنطینه می‌کنیم، ضدعفونی‌کننده همراه داریم، ما که بیمار نیستیم، در خانه اقوام ساکن خواهیم بود و…. بر وجدان خود سرپوش گذاشته و مسئولیت اجتماعی را نادیده گرفتند.
حالا با وجود از دست داد زمان طلایی پیشگیری، در آخرین روزهای دور اول سفرهای نوروزی دولت دستور محدودیت عبور و مرور و قرنطینه شهرها را صادر کرد، اما همچنان اغلب سازمانها و ادارات دولتی فعال بوده مردم به تردد در خیابانها، قدم زدن در پارکها و دورهمی‌های غیرضروری و… مشغولند!
به مرور با افزایش مرگ و میر و پر شدن بیمارستانها مردم به حساسیت و جدیت موضوع آشنا می شوند، ولی با تمام این احوال هنوز هم عده ای بی توجهی می کنند.
ایرانیان مثل تمام مسائل بزرگ با کووید ۱۹ نیز همچون یک شوخی برخورد کرده و با کوچک شدن اعداد و ارقام معتقدند، گقته شده تنها ۳و نیم میلیون ایرانی به این ویروس مبتلا خواهند شد و این رقم در مقابل ۸۰ میلیون جمعیت تعداد زیادی نیست!
در حالی که هر کس خود و اطرافیانش را از این ویروس مبرا دانسته و امکان آلوده شدن را محال می‌داند، جان دیگران را تنها قربانیان بازی روزگار شمرده و دغدغه‌ای بر آن ندارند.
هنوز هم با وجود دستور تعطیلی بوستانها و مراکز تفریحی باز هم در برخی پارکهای محله ای شاهد هستیم مردمی را که در نهایت بیخیالی دور هم جمع شده و برخی از آنها مقابل دوربین صدا و سمیا با خنده و تمسخر می گویند ما خودمان کرونا هستیم، اشکالی ندارد مراقیبم و…
و حالا در حالی که برخی از کشورهای دنیا سیر نزولی ابتلا به این ویروس را آغاز کرده‌اند ما باید منتظر روزهای بحرانی‌تری در هفته پیش رو باشیم!
حساسیت عمومی بودن رعایت این مساله این است که حتی اگر ۸۰ درصد مردم طرح قرنطینه خانگی را به طور کامل رعایت کنند، ۲۰ درصد باقیمانده امکان آلود کردن بقیه را دارند و این اوج بحران است.
ولی باز هم برای شکست ویروس کرونا و ریشه‌کنی سایه سیاه این بیماری دیر نیست اگر توصیه های پزشکان و مسئولان ستاد مبارزه با کرونا را جدی گرفته و به مدت ۱۴ روز همگی به طور کامل قرنطینه عمومی شویم.