ترجمان صبح/ امیررضا آزاده: در بحبوحه ی ترس از کرونا، آمار مسمومیت و مرگ و میر با الکل متاسفانه قربانی زیادی در کشور گرفته و موجب نگرانی بسیاری از فعالین اجتماعی و رسانه ای شده است.

در حالی که وزارت بهداشت و رسانه های سراسری نسبت به شیوع ویروس کووید ۱۹ هشدار می دهند، سرعت مرگ و میر ناشی از مصرف الکل صنعتی در کشور روز به روز بیشتر می شود.

رسانه های مختلف کشور تاکنون از مرگ بیش از ۱۴۰ نفر و مسمومیت حدود ۶۰۰ نفر از مصرف الکل صنعتی خبر دادند که متاسفانه با شیوع ویروس کرونا، در ۱۶ اسفند عده‌ای از مردم اهواز به دنبال شایعه موثر بودن خوردن الکل برای درمان ویروس کرونا بر اثر مسمومیت الکلی به بیمارستان مراجعه کردند و تعدادی از  جان خود را از دست داده اند به گونه‌ای که آمار مسمومیت‌ها از مبتلایان به کرونا پیشی گرفت.

روند افزایش مرگ و میر با الکل صنعتی در کشور به قدری بحرانی است که واکنش معاون وزیر بهداشت کشور را در پی داشت.

ایرج حریرچی در گفت‌وگو اختصاصی با ترجمان صبح، گفت: در حالی که کادر درمان مشغول مبارزه با ویروس کرونا و نگهداری از مبتلایان هستند، افزایش آمار مسمومیت و مرگ و میر با الکل متانول نگران کننده است.

وی هشدار داد: در برخی شهرهای کشور میزان مرگ و میر ناشی از الکل بیشتر از مبتلایان به کرونا است.

متاسفانه این آمار در تبریز نیز وضعیت مناسبی نداشته بطوریکه در ۲۴ ساعت گذشته بر اساس اعلام رسانه ها محلی، ۹۸ نفر بر اثر مسمومیت با الکل صنعتی به بیمارستان سینا تبریز مراجعه کرده اند که از این تعداد ۱۲ نفر جان خود را از دست دادند و هم اکنون ۱۶ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند که از ۱۶ بیمار بستری شده در بخش مراقبت های ویژه این بیمارستان نیز ۶ نفر دچار آسیب جدی شده اند که وضعیت آنها وخیم است.

در این میان آنچه قابل توجه است، اینکه مرگ و میر به علت مسمومیت با الکل صنعتی را نمی توان نادیده گرفت چرا که افرادی همیشه به دنبال سودجویی در شرایط بحرانی کشور هستند و با تغییرات در این ماده، تنها منفعت مادی خود را در این قضایا دیده و توجهی به اهمیت و ارزش جان انسان و وضعیت قرمز کشور ندارند.

البته عده ای نیز با عدم آگاهی و توجه نکردن به توصیه های بهداشتی، ناخودآگاه دست به چنین اموری زده و باعث افزایش  آمار مرگ و میر مسمومیت الکی می شوند.

متاسفانه این در حالی است که عده ای دیگر از هموطنان تفاوت موجود بین الکل اتانول و متانول را ندانسته و با مصرف الکل های صنعتی، خود را گرفتار بیمارستان می کنند.

دکتر علی استادی، رئیس بیمارستان سینا در گفت و گو  با ترجمان صبح در این خصوص می گوید: این روزها یکی از بحث‌های داغ مواد ضدعفونی کننده است و در بین این ترکیبات الکل برای اکثر مردم نامی آشناست.

وی می افزاید: اکثریت مردم فکر می کنند همه الکلها خواص مشابهی دارند در حالیکه این طور نیست؛ اتانول و متانول دو نوع الکلی که به وفور در بازار یافت می شوند.

وی در خصوص الکل اتانول یا الکل اتیلیک، خاطرنشان می کند: اتانول الکلی که در ترکیبات ضد عفونی کننده استفاده شده و همچنین مشروبات الکلی نیز حاوی این نوع الکل می باشند.

وی ادامه می دهد: اتانول ۷۰% خاصیت ضد عفونی کنندگی داشته و بیماریهای متعددی در ارتباط با مصرف خوراکی مزمن آن می باشد.

دکتر استادی با اشاره به الکل متانول نیز می گوید: متانول، الکل متیلیک یا الکل چوب یکی از ترکیبات بسیار سمی می باشد که مصرف یک قاشق با غلطت بالا می تواند یک فرد را نابینا کرده و مصرف کمتر از یک لیوان برای یک فرد نیز کشنده است.

وی می افزاید: متانول از طریق پوست نیز جذب شده و تماس های مکرر با پوست می تواند باعث کوری یا مرگ بخصوص در کودکان شود.

رئیس بیمارستان سینا یادآور می شود: الکل ها مانند آب بی رنگ بوده و رنگ زرد یا آبی مربوط به ماده رنگی اضافه شده می باشد که معمولا اتانول بوی مخصوصی داشته و مشهور به بوی الکل است ولی متانول بدون بو می باشد.

وی با اشاره به سودجویی برخی افراد نیز ادامه می دهد: با توجه به شیوع کرونا و مصرف بیش از حد اتانول در تولید ترکیبات ضد عفونی کننده و کمبود اتانول در بازار بعضی از افراد متانول را به جای اتانول به عنوان ضد عفونی کننده خریداری کرده و استفاده می کنند که اگر با پوست تماس داشته باشد جذب و باعث مسمومیت خواهد شد.

دکتر استادی می گوید: یک تفکر اشتباه در ارتباط با اثر ضدعفونی مصرف خوراکی اتانول در بین مردم در جریان بوده و باعث مصرف خوراکی الکل بدین منظور می شود که هیچگونه تاثیر ی نداشته و اگر اشتباها به جای اتانول متانول مصرف شود در صورت عدم مداخله به موقع باعث کوری یا مرگ فرد می شود.

وی در خاتمه در خصوص علائم مصرف متانول نیز گفت: اگر فردی متانول مصرف کند، ۶ تا ۱۲ ساعت بعد دچار علائمی از قبیل تهوع، استفراغ و تاری دید می شود که در این صورت باید سریعا به بیمارستان مراجعه کرده تا تحت درمان قرار گیرد و تاخیر چند ساعته در مراجعه می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.