به گزارش ترجمان‌صبح، حسین عادلی مسئولان پایانه‌های تبریز گفت: پیش از شیوع بیماری کرونا در ایران و در شرایط عادی حدود ۴ یا ۵ اتوبوس به طور روزانه مسافر داشتیم که با شروع بیماری این تعداد کاهش یافته و امروز هیچ مسافری از شهر قم نداشتیم‌.
وی افزود: به طور کلی در سه چهار روز اخیر تعداد مسافران و اتوبوس‌های پایانه کاهش یافته و امروز فقط یک دستگاه اتوبوس ساعت ۶ قرار بود از قم به تبریز حرکت کند که با انتشار شایعات و صحبت با مدیرعامل پایانه‌های قم این اتوبوس نیز لغو شد.
عادلی خاطرنشان کرد: بنا به دستور فرماندار و شهردار تبریز مبادی ورودی آمادگی لازم را برای انجام اقدامات پیشگیری از انتشار ویروس کرونا دارد.
وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ترجمان‌صبح در رابطه با تست مسافران ورودی به شهر تبریز گفت: به طور مرتب همه مسافرانی که وارد پایانه می‌شوند به جز مسافرانی که خارج از محدوده پایانه پباده شوند در هر ساعتی در مبادی ورودی همکاران پایانه با همکاری علوم پزشکی تبریز علائم بیماری را در مسافران کنترل می کنند.
وی تاکید کرد: شب گذشته ساعت ۳ نیمه‌شب از پایانه بازدید کردم مسافران ورودی تک به تک مورد معاینه و تست قرار می‌گرفتند.
وی افزود: ضدعفونی به طور مرتب با دستور شهردار کلانشهر تبریز هر ۸ ساعت یکبار توسط سازمان در تمام سالن‌ها، سرویس بهداشتی، نمازخانه، غذاخوری‌ها صندلی‌ها و… انجام می‌شود.
عادلی اعلام کرد: اتوبوس‌ها از طریق مجمع امور صنفی نظارت شده و سازمان حمل و نقل وزارت راه و ترابری مسئولیت ضدعفونی و رسیدگی به اتوبوس‌ها را دارد.
رضا پوریانفر، مدیرعامل سازمان پایانه‌های مسافربری شهرداری قم با تاکید بر اینکه به طور کلی مسافر خیلی کم داریم، گفت: پیش از این تورهای عادی حداکثر ۵ یا ۶ اتوبوس بود ولی از دیروز هیچ مسافر و اتوبوسی به مقصد تبریز نداشتیم و امروز تنها یک خودرو اتوبوس بود که لغو شد.
وی در پاسخ به این سوال که چرا اتوبوس‌های قم به مقصد شهرهای مختلف کشور لغو نمی‌شود، گفت: شهر قم قرنطینه نیست باید این دستور از طرف شورای تامین تصمیم‌گیری و ابلاغ شود.
پوریان‌فر اعلام کرد: ضدعفونی در داخل شهر و پایانه‌ها به طور مرتب انجام می‌شود.
اما مدیرعامل پایانه‌‌های قم در مقابل این سوال که بر روی مسافران ورودی به مقصد قم از مبادی شهرستان‌های دیگر کشور سنجش بیماری کرونا انجام می‌شود یا نه پاسخی نداد.
وی با اشاره به شایعه حرکت ۴۰ اتوبوس مسافر از قم به مقصد تبریز کرد: تمام این‌ها جنگ روانی و برای وحشت عمومی است نه واقعیت قضیه و از رسانه‌ها می‌خواهم مقابل این جنگ روانی را بگیرند تا مردم بیش از این آسیب نبینند.