به گزارش ترجمان صبح، علیار راستگو  در جمع خبرنگاران، گفت: ۷۹۶ نفر از کل استان برای  کاندیداتوری این دوره از انتخابات ثبت نام کرده اند. این بین صلاحیت ۶۴۵ نفر توسط هیئت اجرایی  تایید شد که حدود ۱۰۰ نفر از این افراد قبل از بررسی هیئت های اجرایی  انصراف داده اند.صلاحیت ۳۰۴ نفر توسط هیئت نظارت تایید شد.

وی ادامه داد: در صلاحیت ۳۶۳ نفر  توسط شورای نگهبان تایید شد، ۴۰ نفر بعد از تایید شورای نگهبان انصراف داده اند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری افزود: لیست نهایی و تایید شده  ۳۲۳ نفر است که به عبارتی برای هر کرسی  ۱۷ نفر رقابت می کند که در این بین ۳۷ کاندید خانم وجود دارد.

وی در خصوص آمار واجدین شرایط رای دادن گفت:  ۲ میلیون و ۹۷۷ هزار و ۸۹۶ نفر در کل استان، واجد شرایط شرای دادن هستند. ۱میلیون و۴۵هزار و ۲۹۳ نفر نیز رای اولی محسوب می شوند.

راستگو ادامه داد: ۳ هزار و ۵۳ شعبه اخذ رای در کل استان فعالیت خواهد کرد  در این شعبه ها جمعا ۶۲ نفر عوامل دست اندرکار اعم از عوامل اجرایی، نظارت و ستادی حضور خواهند داشت.

وی با توجه به تخلفات اخیر بیان کرد: حدودا به ۲۰ سایت، پایگاه های خبری و شبکه های اجتماعی و همچنین به بیش از ۱۰۰ مورد به خود نامزدین در سطح استان جهت تبلیغات زود هنگام و غیر مجاز تذکرات لازم داده شده است.

علیار راستگو با اشاره به وجود دستگاه احراز هویت در این دوره از انتخابات خاطرنشان کرد: بزرگترین اتفاقی که در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی افتاده است وجود دستگاه احراز هویت در شعب های مورد نظر می باشد، به صورتی که فقط اخذ رای و شمارش آرا دستی است و بقیه مراحل به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

او ادامه داد: بزرگترین مزیت وجود این دستگاه این است که تخلفات را کاهش داده و از آرا تکراری جلوگیری میکند، همچنین سن قانونی و شناسنامه ای را که از آن رای صادر می شود و  فوتی یا حقیقی بودن آن را تشخیص می‌دهد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار اذعان کرد: رای گیری ها کاملا دقیق و بدون مشکل  ودر تمامی شعب با دستگاه احراز هویت انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه مشارکت مردم در روز رای گیری از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: بحث اصلی انتخابات مشارکت حداکثری مردم است چرا که با انجام ندادن این وظیفه مهم توان ملی کشور کاهش می یابد.

راستگو ادامه داد: مشارکت کم به نسل های آینده آسیب رسانده در نتیجه تهدید علیه کشور را افزایش می دهد.

وی از تشکیل جلسه ستاد بحران به خاطر شرایط جوی و برگزاری انتخابات در این شرایط خبر داد و گفت:  هر گونه اقدامات لازم را برای روز رای گیری انجام می دهیم تا شهروندان عزیز با آرامش کامل در این روز شرکت کنند.

راستگو خاطرنشان کرد:  به مردم توصیه می کنیم در اول وقت در شعب های مشخص شده حاضر شوند و اصل شناسنامه و کارت ملی خود را همراه داشته باشند،  همچنین اگر کد نامزد مورد انتخاب خود را ننویسند نام و نام خانوادگی آن فرد را کامل و خوانا یادداشت کنند.

وی اذعان کرد: از ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه تبلیغات ممنوع است و با تبلیغات یا فعالیت های غیر قانونی برخورد می شود.

او ادامه داد: شروع رای گیری از ساعت ۸ صبح جمعه تا ساعت ۲۴ همان روز  است که تمدید آن در صورت نیاز توسط وزیر کشور اعلام می‌شود.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری در پایان نشست افزود:نتیجه نهایی راه یافتگان به مجلس صرفا از ستاد انتخابات یا فرماندار حوزه مرکز انتخابیه اعلام‌ می شود..