ترجمان صبح/ هشترود یکی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان‌شرقی است که همه ساله با شروع فصل سرما و با محاصره برف،  در سر تیتر رسانه‌های محلی قرار می گیرد.

به دلیل میزان بارش برف و کمبود امکانات لجستیکی، محورهای مواصلاتی شهری و روستایی در این شهرستان، زیر برف دفن می شوند و همچون چند هفته گذشته از چند روستا هیچ خبری به گوش نمی رسد.

آنطور که در خبرها به آن اشاره شده  اصلی ترین کریدور ارتباطی استان که ۹۰ کیلومتر آن در شهرستان هشترود واقع شده به علت بارش برف و کولاک شدید چهار روز است که مسدود شده و رفت و آمد در آن محدود به چند ماشین مجهز است.

با وجود وضعیت این بخش از اتوبان تبریز_ تهران، مشخص است که راه ارتباطی روستاهای این شهرستان در چه وضعیتی است!

گفته می شود، وضعیت به قدری بحرانی است که در بعضی از روستاها، آب و نان برای معاش روزانه وجود ندارد.

امینیان، فرماندار شهرستان هشترود که در جلسه ستاد بحران استان سخن می گفت، اظهار کرده است:  کمک به افراد گرفتار شده در برف و کولاک باید اولویت بندی شده و مناطقی که با مشکل نبود آب شرب، برق و کمبود نان مواجه هستند در اولویت های اول قرار گیرند.

به دنبال بارش برف، برق برخی روستاها در شهرستان هشترود نیز قطع شده و فرماندار این شهرستان می گوید: شش نفر از پرسنل اداره برق که برای وصل کردن برق چندین روستای بخش نظرکهریز به وسیله نفربر عازم منطقه شده بودند بعد از وصل کردن برق روستای بسیط در هنگام برگشتن در برف و کولاک گرفتار شده اند.

وی با بیان اینکه با مردم باید رو راست بود و مشکلات را بیان کرد افزود: نبود پزشک در نظر کهریز از عدم مدیریت صحیح است و باید این مشکل هر چه زودتر بر طرف شود.

آن طور که در خبرهای چند روز گذشته به آن اشاره شده ، بیش از ۷۰ روستای شهرستان هشترود، گرفتار در برف و کولاک هستند و اکبر انبار، معاون فرماندار هشترود می گوید:  اگر امکانات و ماشین آلات راهداری، هلال احمر و چندین اداره دیگر نبود اکنون با تلفات انسانی مواجه بودیم!

جواد بابایی، رئیس شبکه بهداشت و درمان هشترود نیز در این جلسه از مسدود بودن راههای روستایی ابراز نگرانی کرده و گفته است: درست است که تا به الان مشکلی برای بیماران خاص و مادران باردار روستایی به وجود نیامده اما در صورت پایدار بودن این وضعیت نگرانی ها افزایش خواهد یافت.

در روزهای اخیر و با بالا گرفتن انتقادات مردمی نسبت به عملکرد مدیریت بحران در شهرهای گرفتار در سرما، نگرانی ها در خصوص وضعیت روستاهای جنوب استان آذرباجان‌شرقی که از یک ماه گذشته با برف و کولاک دست و پنجه نرم می کنند، بالا گرفته است، متاسفانه رسانه‌های محلی نسبت به این موضوع منفعل هستند و از شرایط نامناسب زیست اهالی این روستاها در شرایط دشوار کنونی، خبری مخابره نمی شود!

بیشتر بخوانید: چارارویماق در حصار برف و محرومیت!