به گزارش ترجمان صبح، مدیرعامل گروه کارخانجات ایران خودرو در دیدار با نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب اظهار داشت: تلاش می کنیم با رویکرد داخلی سازی قطعات، ضمن کاهش وابستگی به قطعات خارجی، به رشد صنایع داخلی هم کمک کنیم.

فرشاد مقیمی که به دعوت مسعود پزشکیان در تبریز حضور یافته بود در حاشیه بازدید از توانمندی‌های قطعه سازان آذربایجان شرقی تصریح کرد: لیست قطعات وارداتی ایران خودرو اعلام شده تا شرکت داخلی بتواند این قطعات را تولید کند، تولیدات آنها را به صورت تضمینی خریداری می‌کنیم.

مقیمی با اشاره به پتانسیل بالای ایران خودرو تبریز در خصوص تولید انواع خودرو گفت: ایران خودرو تبریز پتانسیل های بسیار بالایی بوده که نباید با وجود آنها تولید روزانه این شرکت فقط ۳۰۰ خودرو در روز باشد.

وی گفت: ایران خودرو تبریز با توانایی های موجود می تواند انواع خودرو را تولید کرده و به بازار کشورهای همسایه ارائه کند که گروه ایران خودرو نیز از این کار حمایت می‌کند.

مدیرعامل ایران خودرو با اشاره به وجود کارخانه‌های بزرگی همچون ایدم و چرخشگر در استان گفت: آذربایجان شرقی توانمندی های بسیاری دارد که در صورت همت تولیدکنندگان استانی می‌توان این استان را در برخی زمینه های تولید خودرو به عنوان پایلوت کشور مطرح و از توانمندی‌های آنان برای رونق خودروسازی کشور بهره برد.

نبود قطعات، عامل کاهش تولید خودرو در کشور بود
مدیرعامل ایران خودرو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات به وجود آمده برای صنعت خودرو سازی کشور در شهریور ماه ۹۸ گفت: در آن زمان روزانه ۹۰۰ خودرو در ایران‌خودرو تولید می شد که بخشی از آن به دلیل نبود قطعات در کف کارخانه باقی‌می‌ماند و تنها ۱۰ درصد آن به بازار ارائه می‌شد.

فرشاد مقیمی ادامه داد: در آن زمان ۶۷ هزار خودرو در کف کارخانه وجود داشت اما به دلیل نبود قطعات به بازار ارائه نمی‌شد.

مدیرعامل شرکت ایران خودرو با بیان اینکه ۶۳ صنعت در زیرمجموعه صنعت خودروسازی کشور فعال هستند، گفت: با اعمال برخی تغییرات و با عمل به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص توجه به تولید داخل و راهنمایی های وزیر صمت، توانستیم در آذر ماه ۹۸ رکورد تولید را در ایران خودرو شکسته و به تولید روزانه ۲ هزار خودرو دست یابیم.

 

 

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس نیز در این بازدید با اشاره به وجود پتانسیل‌های بسیاری در قطعه سازی آذربایجان شرقی گفت: تلاش می‌کنیم قطعه‌سازی استان را به روز‌های پر‌رونق گذشته برگردانیم.

وی با اشاره به توانمندی‌های قطعه سازان استان برای تولید قطعات خودروسازی تبریز گفت: بسیاری از قطعات مورد نیاز ایران خودرو تبریز در استان تولید می‌شود که از امروز این قطعات از داخل استان تهیه خواهد شد.

گفتنی است، مدیرعامل ایران خودرو در این سفر در شرکت‌های ایدم، چرخشگر، آذهایتکس، امیرنیا و چندین شرکت دانش بنیان فعال در زمینه الکترونیک خودرو حاضر و در جریان آخرین پیشرفت‌ها و توانمندی‌های خودرویی آذربایجان شرقی قرار گرفت.

در پایان این سفر تفاهم‌نامه‌هایی جداگانه میان گروه ایرانخودرو کشور و ایران خودرو تبریز، شرکت امیرنیا، چرخشگر، شرکت آذهایتکس، ایدم، و تولیدکنندگان قطعات الکترونیکی خودرو استان منعقد شد.