به گزارش ترجمان صبح، قلی اله قلیزاده، با اعلام این خبر، اظهار کرد: مقرر شده تامین آب روستاهای هوراند در اولویت قرار بگیرد، در حال حاضر جهاد کشاورزی استان و شرکت آب منطقه‌ای استان نیز درصدد عملیاتی کردن این مصوبه هستند تا به هر میزان که آب در باغ‌ها و زمین‌های اردبیل از این سد مصرف می‌شود، برای توسعه‌ی زمین‌های کشاورزی در هوراند هم مصرف شود. 
 وی  اظهار کرد: سد عمارت در زمین‌های آذربایجان شرقی قرار نگرفته، بلکه در رودخانه‌ی مشترک دره رود بین استان اردبیل و آذربایجان شرقی واقع شده وعملیات اجرایی آن برعهده‌ی استان اربیل بوده است. 
 وی افزود: عملیات اجرایی این پروژه در دهه‌ی ۷۰ آغاز شده است و با ایجاد آن بخشی از اراضی کشاورزی روستاهای آذربایجان شرقی و اردبیل زیر آب رفت ولی تعداد اراضی باغات آذربایجان شرقی که زیر آب رفتند، بیشتر از استان اردبیل بوده است. 
اله قلی زاده با بیان این‌که اراضی روستاییان در زمان ساخت سد، خریداری شد تا مشکلی برای مردم ایجاد نشود، گفت: مقرر شد در ازای اراضی مسکونی، کشاورزی و باغات کسانی که به طورکلی در این منطقه از بین رفته است، امکانات زیرساختی برای روستاییان فراهم شود، و برای استمرار درآمد روستاییان، آبی را از سد به زمین‌های شیب دار پمپ کنند تا مردم بتوانند باغ احداث کرده و اراضی جدید را جایگزین باغات از دست رفته‌ی خود کنند.
 وی با بیان این‌که متاسفانه سهم آب آذربایجان شرقی را از پایین دست سدعمارت حذف کرده بودند، گفت: با پیگیری‌ها زیاد و سوال از وزیر و برگزاری جلسات متعدد با مسئولان سازمان آب منطقه‌ای، مقرر شد هر دو استان به طور مساوی از آب سد عمارت به منظورتامین آب شرب و اراضی بهره مند شوند. 
بر اساس این گزارش؛ پروژه مخزن سد عمارت از سال ۸۴ در حد فاصل شهرستان‌های گرمی و هوراند استان‌های اردبیل و آذربایجان‌شرقی توسط آب منطقه‌ای اردبیل با حجم ۱۸۰میلیون متر مکعب در حال اجرا است که به علت زیر آب رفتن کامل اراضی دو روستای هلان صفرعلی و قشلاق ذکیر با مصوبه شورای برنامه‌ریزی استان از طرف منابع طبیعی استان ۷۰ هزار و ۷۹۸ متر مربع به بنیاد مسکن استان آذربایجان‌شرقی به عنوان محل اسکان جدید معرفی شد. / ایسنا