به گزارش ترجمان صبح، غلامحسین مسعودی ریحان اظهار داشت: جنگلهای ارسباران سرمایه های ملی کشورمان هستند و از بین رفتن آنها سرانه ی فضای سبز را در کشور بسیار کاهش می دهد.

وی با اشاره به اینکه خشک شدن گیاهان به دلیل بارش کم باران یکی از عوامل سرعت در انتظار آتش بشمار می رود، اضافه کرد: ضمن بازدیدی که روز جمعه از آخرین وضعیت آتش سوزی جنگلهای قره داغ داشتم، متاسفانه هیچ تمهیداتی در جهت مدیریت بحران در این منطقه توسط مسئولان صورت نگرفته است.

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: حضور گردشگران در مناطق صعب العبور و برپایی پیک نیک و روشن کردن آتش در این مناطق یکی دیگر از علتهای آتش سوزی در منطقه ی جنگلهای ارسباران است.

وی با تاکید بر اینکه باید برای جلوگیری از حوادث غیرمترقبه نکات ایمنی را رعایت کنیم، اظهارداشت: فرهنگ سازی  و در عین حال بررسی وسایل گردشگران و جلوگیری از حمل مواد آتش زا به داخل جنگلهای ارسباران یکی از راه های ایجاد ایمنی برای فضای سبز این منطقه است.

مسعودی ریحان تاکید کرد: باید کمیته ای با عنوان کمیته ی حقیقت یاب توسط سازمانهای ذی ربط و تشکل های مردم نهاد برای یافتن مقصران این آتش سوزی و نهادهای مرتبط و بی توجه تشکیل شود.

وی ضمن گلایه از بی توجهی نهادهای مسئول به این گنجینه ی ارزشمند گفت:  این منطقه سرشار از معادن ارزشمند است که متاسفانه حتی درصد کمی از مبالغ بدست آمده از این معادن نیز در قالب تجهیزات برای این منطقه صرف نمی شود.

غلامحسین مسعودی ریحان اضافه کرد: تخصیص درصدی از درآمد حاصل از معادن خصوصا معدن مس سونگون، اندریان و مزرعه و..به این منطقه باید در دستور کار نهادهای ذی ربط قرار گیرد.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز افزود: اگر سازمان منابع طبیعی در ارسباران مجهز به هلیکوپتری برای اطفا حریق بود، این آتش در همان روز های نخستین خاموش می شد.

وی در ادامه گفت: تجهیز این جنگل به سنسورهای تشخیص دود و حریق از جمله اقداماتی است که میتواند موجب پیشگیری  از هرگونه آتش سوزی شود.

مسعودی ریحان با بیان اینکه باید سند مدیریت بحران و وظایف این ستاد مشخص شود، تاکید کرد: مشخص شدن این سند و وظایف مدیریت بحران نیز کمک بسزایی در تعیین تکالیف خواهد داشت.

وی گفت: قرار دادن شهروندان در معرض اخبار نادرست نشان دهنده ی عدم اطلاع کافی مسئولان در خصوص شرایط فعلی این جنگل ها است.

رئیس شورای استان اضافه کرد: متاسفانه با وجود تلاش رسانه های بومی منطقه و استان جوانب مختلف این  حادثه غم انگیز در سطح رسانه های کشوری و حتی صدا و سیما ملی چندان پرداخت نشده است.

رییس کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار ادامه داد: این اتفاق در حالی افتاد که رسانه های  پایتخت روزها برای حادثه آتش سوزی کلیسای نوتردام قلم فرسایی کردند اما موضوع جنگلهای قره داغ توسط رسانه های مرکز مسکوت ماند.

وی با بیان اینکه در روزهای گذشته این برخورد ،  موجب ناراحتی مردم استان و منطقه شده است گفت: امیدوارم به زودی شاهد  اصلاح این روند و پوشش ملی این حادثه غم انگیز باشیم .

عضو شورای اسلامی شهر تبریز افزود:  قطع به یقین این برخورد می تواند موجب ایجاد فضای همدلی و همراهی بیشتری در سطح کشور شده و موجب دلگرمی بیشتر نیروهای مردمی و امدادی مستقر در منطقه باشد.

غلامحسین مسعودی ریحان جلب مشارکت بومیان این منطقه را با انتخاب شورای روستا ها ضروری دانست و اظهار داشت: این امر باعث می شود در صورت وقوع هر اتفاقی پیش از اینکه اتفاقات غیر قابل جبرانی رخ دهد، ساکنان آن منطقه برای حل آن مشکل اقدام کنند.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به اینکه زون پلنینگ جنگلها باید مشخص شود، تصریح کرد: با تهیه زون پلنینگ در خصوص ساخت و سازها، مساحت مورد بازدید توسط گردشگران ومحل معادن، قوانین و برنامه های مشخصی برای حفظ این منابع قابل  وضع است.

وی گفت: کارشناسان محیط زیست احیا مناطق سوخته شده را بسیار محتمل عنوان می کنند.