به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایسنا، حمید قاسمی در جلسه ستاد مدیریت بحران استان اظهار کرد: بصورت مستمر همه ساله شاهد آتش‌سوزی بخشی از جنگل‌های ارسباران در تابستان هستیم و سال‌های پیش نیز آتش را مهار می‌کردیم، اما در سال‌جاری پوشش گیاهی انبوه و گرمای تابستان، شدت آتش‌سوزی این منطقه را دوچندان کرده است.
وی با بیان این‌که آتش‌سوزی اخیر در جنگل‌های ارسباران از روز دوشنبه ۲۸ مرداد ماه شروع شده است، افزود: طبق روال همیشگی، هماهنگی لازم در این رابطه در سطح استان وجود دارد و همه عوامل پای کار هستند.
وی با بیان این‌که منطقه صعب العبور بوده و به جز پای پیاده یا با استفاده از چهارپایان و موتور امکان رسیدن به محل حادثه وجود ندارد، گفت: بر این اساس پیگیری‌های مختلفی از دستگاه‌های ملی داشته‌ایم اما هنوز هم شاهد کمک‌رسانی هوایی نیستیم، چرا که  تنها هلیکوپتر قابلیت آن را دارد که در منطقه نیروها را هلی برن کرده و اقدامات موثری در راستای اطفای حریق انجام دهد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با بیان این‌که جنگل‌های ارسباران جزو میراث ملی ماست، افزود: تمامی عوامل استان پای کار هستند اما حمایتی از دستگاه‌های ملی در این رابطه دیده نمی‌شود در حالی که به امکانات و تجهیراتشان نیاز داریم.
وی با بیان ان‌که به برخی امکانات و تجهیزات نیاز داریم تا در چنین مواقعی از جنگل‌های ارسباران حفاظت کنیم، افزود: در گذشته علل آتش‌سوزی‌ها غیر عمدی بود اما امروزه عمدی است، چرا که بارها بعد از مهار آتش مشاهده کرده‌ایم که چهار کیلومتر آن طرف‌تر موتورسواری فرار می‌کند، در این خصوص با رییس کل دادگستری استان صحبت کرده‌ام تا با این افراد برخورد جدی و قانونی داشته باشند.
قاسمی در مورد آخرین میران آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران گفت: طبق آخرین برآورد، میزان آتش‌سوزی ۳۰۰ هکتار بوده که احتمال تغییر میزان آن وجود دارد.
وی در خاتمه بر اهمیت کمک‌رسانی از طریق دستگاه‌های ملی تاکید کرد و گفت: لازم می‌دانم از تمامی عوامل هنگ مرزی، سپاه، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی، شوراهای روستا، اهالی منطقه، مس سونگون، منطقه آزاد ارس، هلال احمر، منابع طبیعی، مدیریت بحران، راه و ترابری و فرمانداری‌ها قدردانی کنم.