به گزارش ترجمان صبح، هرچند منابع رسمی از اطفاء کامل حریق در تمام مناطق حادثه دیده سخن می‌گویند، منابع غیر رسمی از عدم مهار کامل آتش در برخی مناطق خاص ، خبر می دهند.

استاندار آذربایجان‌شرقی می گوید:  اکنون آتش در ارسباران تقریباً مهار شده است و  اگر لکه گیری و مهار آتش به صورت هوایی انجام نشود، احتمال بازگشت آتش وجود دارد.

صبح امروز نشست مدیریت بحران در تبریز و با حضور رییس سازمان مدیریت بحران کشور در تبریز برگزار شده و  استاندار ضمن انتقاد از ناهماهنگی دستگاه‌های ملی در این خصوص، گفته است: متأسفانه این نقص، در حوادث مشابه مانند آتش‌سوزی جنگل‌های شمال هم وجود داشت و انتظار داریم که دستگاه‌های مسئول در سطح ملی، با جدیت بیشتری با استان‌ها و مناطق درگیر با بحران‌های مشابه همکاری کنند.

در دو روز گذشته  انتقاد از ناهماهنگی در برخی دستگاه های ملی در اطفاء آتش سوزی، به میان مردم نیز کشیده شده و در فضای مجازی  به این مسئله واکنش نشان داده شده است.

هنربر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه  ۳ فروند هلیکوپتر در منطقه مستقر شده اند، به خبرنگار ترجمان صبح گفت: تمام نیروها عملیات پاکسازی و لکه گیری  را آغاز کرده اند و شخص استاندار و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در منطقه حضور دارند.

وی ادامه داد: این سه فروند هلیکوپتر از سمت سپاه پاسدارن، هوانیروز ارتش و هلال احمر تامین شده و هلیکوپتر هلال احمر مجهز به بسکت  می باشد، با توجه به اینکه مناطق حادثه دیده صعب العبور هستند،  از هلیکوپترها برای امدادرسانی  و جابجایی نیروها به  نقاط صعب العبور که تردد وسایل ماشینی و نیروهای پیاده دیگر در آنجا مقدور نیست، استفاده می‌شود.

گفتنی است، جنگل های ارسباران در شمال شرق و شمال آذربایجان شرقی به دلیل آنچه خطای انسانی اعلام می شود، دچار آتش سوزی شده و به رغم اطفای چندباره آتش و شروع مجدد آن به علت کوهستانی و بادخیز بودن منطقه، تاکنون بیش از ۳۰۰ هکتار جنگل خاکستر شده  است.