تالار شهر تبریز در انتظار بودجه
تالار شهر تبریز در انتظار بودجه

تالار شهر تبریز، یکی از پروژه های ملی است که این روزها علی رغم نیاز مردم به فضای فرهنگی، به دلیل کمبود بودجه، خاک می خورد و تزریق اعتبارات قطره چکانی نیز این پروژه را احیا نمی کند.

ترجمان صبح/ المیرا جلیلی:   ۹۹ سال پیش، سالن تئاتری به اسم ارگ تبریز با الهام از تماشاخانه سن پترزبورگ و با کمک مهندسان و معماران روسی در تبریز احداث شد. ساختمان آن در سال ۱۳۰۶ خورشیدی تکمیل و در شهریور همان سال افتتاح گردید.

این تالار دارای دو طبقه ایوان هر کدام با ۱۶ لژ شش نفره بود و حدود ۸۰۰ نفر گنجایش داشت. دورتادور طبقات و سقف و راهرو ورودی دارای گچ‌بری‌های کم‌نظیر بود و به‌دلیل رعایت اصول صداشناسی، نیازی به استفاده از وسائل تقویت صوتی نبود.

با این حال به دلایلی نا معلوم این تالار باشکوه در سال ۱۳۶۰تخریب شد.

برای پاسخگویی به نیاز فرهنگی شهر، مقرر شد تالاری جایگزین سالن ارگ در تبریز احداث شود.به همین منظور در سال ۸۸، در میدان فهمیده تبریز، ساخت تالار شهر تبریز کلید خورد.

تالاری که اکنون به دلیل کمبود بودجه در کنار لاله پارک تبریز خاک می خورد…

مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی در گفت و گو با ترجمان صبح اظهار می کند: پروژه تالار شهر، به متراژ ۱۷ هزار مترمربع در میدان فهمیده تبریز در حال احداث است و این پروژه علی رغم اینکه کار ساخت آن از ۸۸ شروع شده، دارای پیشرفت فیزیکی ۱۲ درصدی است دارای بخش اداری ۴ طبقه، سالن آمفی تئاتر، تئاتر با ظرفیت پیش بینی شده برای ۴۵۰ نفر، سالن موسیقی با ظرفیت ۸۵۰ نفر و قابل افزایش به هزار نفر است.

وی ادامه می دهد: این پروژه جزو طرح های ملی استان است که فرهنگ و ارشاد مجری آن بوده و به دلیل کمبود اعتبارات پیشرفت چندانی نداشته است.

وی با بیان اینکه نیاز به فضاهای فرهنگی، مطالبه اساسی مردم این شهر است، متذکر می شود:با کمبود فضای فرهنگی در شهر مواجه هستیم چرا که در استان به ازای هر نفر، ۲ سانتی متر فضای فرهنگی موجود است این در حالی است که طبق استاندارد جهانی، به ازای هر نفر، ۷۵ سانتی متر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد می گوید: روز به روز نیاز مردم به فضاهای فرهنگی روز افزون می شود، با چنین وضعیتی نمی توانیم به نیاز مردم به موسیقی، سینا و تئاتر پاسخگو باشیم.

وی خاطرنشان می شود: اعتباراتی که برای اجرایی شدن این طرح تزریق می شود، به صورت قطره چکانی است و با چنین اعتبارات محدودی نمی توان پروژه را به اتمام رساند.

وی اظهار می کند: در سال گذشته نزدیک ۳۷۰ هزار نفر از تئاتر استان بهره مند شدند و ۵۶۷ هزار نفر نیز از سینما ها و ۳۵۰ هزار نفر از موسیقی استقبال کردند و همچنین سال گذشته دو هزار اجرای تئاتر در استان صورت گرفت که این نشان می دهد استقبال مردم از کارهای فرهنگی بسیار بالاست.

محمدپور با بیان اینکه ساخت و اتمام تالار شهر می تواند پاسخگوی نیاز فرهنگی مردم باشد، اعلام می کند: این مجموعه می تواند مطالبه مردم برای برگزاری موسیقی، تئاتر و سینما و کارهای فرهنگی را جواب دهد.

اتمام تالار شهر در گرو ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار

زهرا نوروزی، سرپرست دفتر طرح‌های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با ترجمان صبح می گوید: این پروژه از سال ۸۸ شروع شده و تاکنون ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای آن هزینه شده است.

وی ادامه می دهد: طبق برآورد ما، اعتبار لازم برای اتمام این طرح در شرایط فعلی، ۱۰۰ میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه برخی به این طرح به عنوان یک لکه فرهنگی نگاه می کردند، می گوید: از سوی شهرداری، برخی ارگان ها تحت فشار قرار گرفته ایم و برخی درصدد این بوده اند که مجری این طرح باشند و با این حال علت کند بودن ساخت این پروژه به دلیل کمبود بودجه است.

وی اظهار می کند: پیشرفت فیزیکی این طرح در قسمت بخش اداری و کارگاه های آموزشی بوده است، علی رغم اینکه این پروژه ملی است ولی اعتباراتی که به آن تزریق می شود، محدود است و اگر به این شکل تزریق اعتبارات صورت بگیرد، کار اتمام آن سال ها طول می کشد.

هادی جعفری نژاد، رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه کشور که اخیرا در سفر رییس جمهور به آذربایجان شرقی، جهت بازدید از طرح های فرهنگی و تقویت بودجه پروژه های فرهنگی راهی تبریز شده بود، در بازدید از طرح تالار شهر به مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان و سرپرست دفتر طرح‌های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این طرح، با توجه به چهره فرهنگی تبریز، پروژه بسیار مناسب و خوبی است که باید ساخت آن در اولویت قرار بگیرد و متعهد می شویم که بودجه لازم را برای آن پیگیری کنیم.

وی اعلام کرد: این طرح باید فازبندی و اولویت بندی شود و اعتباراتی که در دست است هرچند محدود، به آن بخش های اولویت دار متمرکز شود.