تحریم های تسلیحاتی درصورت استمرار برجام برداشته می شود
تحریم های تسلیحاتی درصورت استمرار برجام برداشته می شود

رئیس جمهوری گفت: اگر تا سال آینده این توافق باقی بماند تمام تحریم های تسلیحاتی نیز از ایران برداشته می شود.

به گزارش ترجمان صبح، حسن روحانی در نشست شورای اداری آذربایجان شرقی گفت: امروز شاهد کار عظیم و بزرگی در یک روز و در یک استان کشورمان بودیم که این نشان از اهمیت حضور و تلاش های مردم دارد.

رئیس جمهوری با یادآوری رشادت ها و ایثار مردم آذربایجان در دوران انقلاب و ۸سال دفاع مقدس گفت: نظام و انقلاب همیشه در روزهای سخت به مردم شریف آذربایجان و فداکاری های آنان مدیون است چراکه در زمان انقلاب در سال۵۶ حادثه ۲۹بهمن تبریز به مانند تکان بزرگی برای موفقیت انقلاب بود.

تولید فرش۶۰۰متر مربعی افتخاری عظیم برای ایران

وی تاکید کرد: امروز در شرایط سختی که قرار داریم تلاش و ایثار مردم آذربایجان و هنر آنها همانند فرش۶۰۰ متر مربعی که به صورت یک پارچه تولید شده است از جمله افتخارات عظیم برای این استان و کشور ماست.

روحانی با اشاره به اینکه فرش تبریز شهرت دارد و با گذشت زمان ارزشمند تر می شوند، گفت: اینکه هنری با گذشت ۴۵سال ارزشمند تر می شود و می تواند صادر شود نشان از اهمیت هنر مردم آذربیاجان دارد که باید توجهات بیشتری در این خصوص انجام شود.

این مقام مسئول عنوان کرد: از آغاز دولت یازدهم شعارمان این بود که ایرانیان و مردم تنها در دفاع مقدس پیروز نبوده اند بلکه در سایر زمینه ها درصورت ورود پیروز خواهند بود و ما توان حل مشکلات پیچیده سیاسی توسط دیپلمات ها و انسان های شایسته کشورمان را داریم.

برجام برای آینده کشور مهم است

روحانی درخصوص توافق موقت انجام شده در مرحله اول برجام گفت:این توافق کار بزرگی بود که در خصوص مسائل هسته ای در مرحله اول در کمتر از ۱۰۰روز در توافق ژنو به پیروزی موقت دست یافتیم و همه قدرت ها به توان هسته ای ما و حقوق مردم ما اتفاق نظر یافتند که بعد از آن توافق هر ماه ۷۰۰میلیون دلار از اعتبارات ما آزاد می شد.

رئیس جمهوری ادامه داد:توافق نهایی توسط همه مسئولان نظام و در چارچوب مصلحت نظام در۲۳تیرماه سال۹۴با ۶ قدرت بزرگ دنیا انجام شد و در دی ماه ۹۴ این توافق عملیاتی شد.

وی ادامه داد: در پی برکات این توافق پیشنهاد جهان عاری از خشونت به نام ایران در تاریخ جهان ثبت شد و مشخص شد که ایران به دنبال امنیت جهانی است. و تایید شورای امنیت سازمان ملل برای دادن حق غنی سازی هسته ای به ایران نیز نشان از اهمیت برجام برای کشور ما دارد که گفتنی است اگر تا سال آینده این توافق باقی بماند تمام تحریم های تسلیحاتی نیز از ایران برداشته می شود.

افزایش ریسک فعالیت اروپاییان در ایران

حسن روحانی اظهار کرد: با خروج آمریکا از این توافق فشار عظیمی بر مردم ما وارد شد چرا که ریسک سرمایه گذاری  و فعالیت در ایران برای شرکت های اروپایی با خروج آمریکا افزایش یافت.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه ایران تعهدات خود را در مقابل بدقولی کشور های مقابل کاهش داده است گفت: ما بر مبنی به نتیجه نرسیدن این توافقات برنامه ریزی می کنیم و با آمادگی های لازم پیش میرویم چراکه امروز حتی توان کاهش قیمت دلار را نیز داریم اما برای پیشگیری از آینده قدم به قدم عمل می کنیم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها به این نتیجه رسیدند که ایران بزرگ تر از آن است که با این فشار ها شکسته شود، ابراز کرد: تا حدی در چند ماهه اخیر در برخی مناطق از کشور آرامش برقرار شده و ما برای سامان هرچه بیشتر اوضاع درحال مذاکره با چند کشور هستیم اما برخی از پیشنهاد ها به دلیل متوازن نبودنشان توسط سران کشور ما رد می شوند.

انتخابات پیشرو نباید در جامعه تنش ایجاد کند

این مقام مسئول با اشاره به نزدیک بودن انتخابات پیش رو گفت: کاندیداهای مربوطه توجه داشته باشند که باید از ایجاد جو و تنش در جامعه پرهیز شود و منافع ملی، وحدت و عدالت را برهرچیزی مقدم بدانند.

تمام تلاشم را برای احیای دریاچه ارومیه به کار بردم

روحانی یادآور شد: یکی از وعده های من در دوره انتخابات در سفر به شهرستان ارومیه احیای دریاچه ارومیه بود که تمام تلاشم را برای احیای آن به کار بردم چراکه خشک شدن دریاچه ارومیه با زندگی و زراعت مردم منطقه به طور مستقیم در تضاد بوده و آسیبهای بسیاری به دنبال خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه کاهش سطح آب دریاچه ارومیه به یکی از عوامل مهاجرت از منطقه تبدیل شده بود، که زمانیکه اطلاع یافتند احیای دریاچه ارومیه عملی شده مهاجرت از تبریز متوقف شد.

حجت الاسلام حسن روحانی با تاکید بر اینکه باید با روحیه باشیم، از آموخته های دینی و تاریخ سرزمین مان درس گرفته و برای ساختن آینده با برنامه قدم برداریم، گفت: اخلاص و وحدت مان را باید نشان دهیم، به قدرت خداوند ایمان داشته باشیم و همراه از ابزار و روش های درست استفاده کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه از تاخیر به وجود آمده در تکمیل پروژه راه آهن تبریز – میانه از مردم عذر خواهی می کنیم و قول می دهم سال بعد خط این این مسیر به تبریز خواهد رسید.