به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایرنا، امان اله فیض الهی روز پنجشنبه در مراسم تکریم و معارفه رئیس دادگستری و دادستان شهرستان خداآفرین با بیان اینکه بخش مهمی از پرونده‌های استان مربوط به منابع ملی و طبیعی است، تشکیل معاونت پیشگیری از وقوع جرم و اختلافات را عامل مهم در کاهش این نوع پرونده‌ها برشمرد.

وی با اعلام اینکه تعداد ۵۰ قاضی و ۲۰۰ کارمند بصورت مستقیم در دادگاه‌های استان به دعاوی خانوادگی رسیدگی می‌کنند، گفت: بر اساس قواعد استاندارد دادرسی، روزانه هر قاضی باید به دو پرونده رسیدگی کند در حالی که به دلیل حجم زیاد پرونده‌های ورودی در استان هر قاضی روزانه به بیش از ۱۰ پرونده رسیدگی می‌کند که این مسئله بر کیفیت کار و تحقق عدالت تأثیر منفی می‌گذارد.

معاون قضائی رئیس کل دادگستری همچنین با تاکید بر اینکه کارکنان این دستگاه باید حفظ حرمت مردم، احترام به حقوق شهروندی و بردباری در حین اجرای قانون را سرلوحه کار خود قرار دهند، گفت: یکی از سیاست‌های دستگاه قضا برگزاری ملاقات‌های عمومی و نشست‌های مردمی به منظور استماع مشکلات آنان و رسیدگی می‌باشد.

در این مراسم حسن حضرتی بعنوان رئیس جدید دادگستری و جمیل خانی بعنوان دادستان دادسرای عمومی و انقلاب خداآفرینمعرفی شدند و از خدمات ۹ ساله پرویز پوراحمد قدردانی شد.

شهرستان خداآفرین از ۲۸ اسفند سال ۸۹ از بخش به شهرستان تبدیل شد و از سال ۷۹ نیز دستگاه قضائی بصورت مستقل در این شهرستان ایجاد شده است.

این شهرستان با جمعیت ۳۵ هزارنفری در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شمال شهر تبریز واقع شده است.