به گزارش ترجمان صبح، مریم خوشبخت افزود: نام نویسی در طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی از دوم تیر آغاز می شود و  این ۴۶ پایگاه برای اجرا مهیا شده است.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان، پیاده کردن مداخلات آموزشیِ به‌هنگام برای نوآموزان مشکل دار و پیشگیری از بروز و تشدید بیماری‌ها، کمک به بهبود کیفی آموزش و کنترل برخی از عوامل موثر بر افت تحصیلی دانش آموزان را از جمله اهداف اجرای طرح سنجش اعلام کرد.

خوشبخت افزود: پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۶۵ هزار دانش آموز استان در طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی استان مورد سنجش قرار گیرند.

وی در خصوص روند سنجش سلامت نوآموزان گفت: هزینه سنجش هر نوآموز ۳۰ هزار تومان است و در مرحله نخست، نوآموز به پیش دبستان یا دبستان محل نام نویسی برای دریافت نوبت مراجعه می‌کند و سپس در زمان تعیین شده به همراه اولیاء خود به پایگاه سنجش مراجعه کرده و در حیطه های مختلف از جمله آمادگی تحصیلی، شنوایی، گفتاری، بینایی، دید و رنگ، قد و وزن، تعیین بی ام آی و معاینات بالینی و پزشکی ارزیابی می شود.

خوشبخت یادآوری کرد: اگر در پایگاه های اولیه در سنجش مورد مشکوکی تشخیص داده شود، نوآموز برای ارزیابی دقیق به پایگاه های تخصصی معرفی می شود و اگر متخصصین این پایگاه ها، نوآموز را مشکل دار تشخیص دهند، وی را برای دریافت خدمات آموزشی ویژه، به مدارس و یا مراکز ویژه معرفی می کنند.