به گزارش ترجمان صبح،  زلزله به عنوان یکی از مخاطرات طبیعی ویرانگر شناخته می‌شود و کشور ایران و استان آذربایجان شرقی از خطرناک ترین نقاط دنیا از این حیث به شمار میروند.

زلزله خیز بودن استان و وجود گسل بزرگ و خطرناک تبریز در شمال این شهر‌ در کنار زمین لرزه های تاریخی گاه گاهی بازار ایجاد شایعه در مورد زمان و مکان وقوع این پدیده را داغ کرده و افراد‌ سودجو‌ را برای انتشار نگرانی در جامعه ترغیب می‌کند.

طی هفته های اخیر، یک کانال تلگرامی، با انتشار مطالبی با ادعای پیش بینی زلزله بدون ادله علمی اعلام کرد: از روز چهارشنبه ٩٨/٠٢/٢۵  تا پانزده روز بعد احتمال وقوع زمین لرزه ای به بزرگی  تقریبی حدود ۵ ریشتر در استان  آذربایجان شرقی حوالی اهر و ورزقان وجود دارد.

این کانال همچنین، با انتشار پست دیگری به تاریخ ۱۸ خرداد ماه جاری اعلام کرد: باتوجه به  آخرین تحقیقات و اطلاعات بعمل آمده احتمال وقوع زلزله در قسمت های از استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، بخصوص محدوده تسوج، اهر، ورزقان و تبریز (اطراف سهند)،  تا ۵/٣ ریشتر (تا یک ریشتر خطا) از امروز الی  ١۵ روز آینده امکان دارد.

در این پست همچنین با درج عبارت ” استان های شمال شرقی ایران (آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی) ” این استانها را به شرق کشور منتصب کرده، و این ابهام طنز را ایجاد می کند کسی که با این سطح تسلط به علم جغرافیا و شناخت از استانهای کشور شرق و غرب را در هم پیچیده با چه علمی قدرت پیش بینی زمین لرزه را به دست آورده است.

مدیران این کانال همچنین مدعی شدند: در  بررسی های انجام شده گسل منطقه و زلزله های ۴٨ ساعت اخیر، احتمال افزایش ریشتر زلزله می باشد.

طبق این مطالب طی ۲۴ ساعت تا ۱۵ روز از زمان انتشار این پستها وقوع زلزله ای سنگین در منطقه شمالغرب کشور پیش بینی شده بود که با وجود گذشت نزدیک به یک ماه و برقراری آرامش کامل در شهر کذب بودن این ادعاها محرزتر می شد.

بهزاد زمانی کارشناس زمین شناسی و مدرس دانشگاه در گفتگو با ترجمان صبح با بیان اینکه پیش‌بینی زمین لرزه تنها با استفاده از الگوهای تایید شده و سنسور‌های پیش لرزه سنج امکان‌ پذیر است، گفت: اگر شخصی ادعای پیش‌ بینی زمین‌ لرزه را دارد باید مدل خود را معرفی کند تا بررسی شده و صحت‌ کارایی‌ آن  ثابت‌ شود.

وی افزود: کانالی در فضای مجازی فعالیت دارد که ادعا دارد زمین لرزه ها را قبل از وقوع پیش بینی‌ می‌کند اما براساس پیگیری ها حاضر نیستند مدل خود را معرفی کنند تا این مدل تایید یا رد شود و فقط به بازار شایعات دامن می‌زنند.

این زمین شناس افزود: این فرد زمین لرزه بزرگی برای منطقه خراسان پیش‌ بینی و موجب نگرانی برای مردم این منطقه شده بود که مسئولین‌ این‌ استان آن را پیگیری‌ کردند.

زمانی‌ با اشاره به حساسیت مقوله پیش‌بینی‌زمین لرزه گفت: پیش‌ بینی امری طبیعی است و در تمام دنیا با استفاده از دستگاه ها و متد‌های شناخته شده زمین‌ لرزه را پیش‌بینی می‌کنند اما متاسفانه به دلیل عدم تامین بودجه راه اندازی مرکزی‌ کارامد برای پیش‌بینی زمین‌ لرزه در استان تا امروز معطل مانده است.

وی افزود: با متد‌ی‌ که ما ارائه کرده‌ایم از فاصله زمانی ۳ ساعت الی ۴۰ روز پیش از وقوع می‌توان‌ زمین‌ لرزه ها را پیش بینی و به جامعه هشدار داد و اگر کسی‌ متدی ارائه کند که ادعای کارآمدی آن‌ را دارد لااقل باید فرمول خود را ارائه دهد نه‌ اینکه با انتشار مطالب بدون سند موجب‌ دل نگرانی مردم استان‌ شود.

حال با تکیه بر این اصول علمی، معلوم نیست  هدف عوامل این کانال از انتشار اخبار کذب و ایجاد نگرانی در افکار عمومی در شرایطی که فشارهای اقتصادی داخلی و تحریم های خارجی اوضاع را بر مردم تنگ کرده، چیست؟

 اما عجیب تر عضویت بالغ بر ۱۰۰ هزارنفر کاربر تلگرامی در این کانالها و بازنشر پستهای غیرعلمی و بدون سند این منابع است که باعث بروز تنش و نگرانی در سطح جامعه و دردسرهای روزمره برای تصمیم گیری مسئولان و اغتشاش در زندگی مردم عادی می شود.

درپایان‌ لازم به ذکر است مردم منطقه شدیدا نگران‌ وقوع زمین‌ لرزه در استان هستند‌ و لازم است نهادهای مسئول هرچه سریعتر‌ بساط این افراد را جمع کرده یا آنها را برای ارائه ادله علمی مجاب کند.

پایگاه خبری تحلیلی ترجمان‌ صبح، به جهت آرامش خاطر مردم عزیز استان  پیگیر‌ این موضوع بوده و اعلام می‌دارد آماده دریافت نظرات کارشناسان و مسئولین‌ استانی است.