به گزارش ترجمان صبح، حبیب گردانی، مدافع چپ‌های سال‌های نه چندان دور فوتبال تبریز و ایران که ۲ سالی است که هیچ خبری دیگر از این بازیکن بومی تبریزی نیست.

حبیب گردانی در زمان بازی برای تیم ماشین‌سازی شهرداری تبریز، به دلیل استفاده از مواد نیروزا، به مدت ۴ سال از سوی فدراسیون پزشکی، از حضور و بازی محروم شد.

مدافعی که در زمان بازی برای تراکتورسازی، توسط کارلوس ‌کی‌روش سرمربی وقت به تیم ملی کشورمان هم دعوت شد. اما دوپینگ شاید پایان تلخی برای این مدافع ریزنقش تبریزی بود.

به همین علت گفت‌وگوی مفصلی با حبیب گردانی بازیکن ملی‌پوش سابق تراکتورسازی، سپاهان و ماشین‌سازی داشتیم که در زیر می‌خوانید؛

*مدت زیادی است که از حبیب گردانی هیچ خبری نیست، الآن مشغول چه کاری هستی؟

به خوبی مطلع هستید که من الآن بیش از ۲ سال است که به دلیل محرومیت نمی‌توانم بازی کنم. اما هیچ وقت تمریناتم را قطع نکردم و امید دارم که باردیگر به فوتبال برگردم. به هرحال زندگی بدون امید ارزشی ندارد و من هم امیدم را از دست ندادم و سعی می‌کنم که باردیگر بازی کنم.

من یک‌سری مدارک برای فدراسیون پزشکی ارسال کردم اما به هرحال امید دارم که بعد از مدت‌ها، محرومیت من بخشیده شود. چون بازیکنان دیگری بودند که شرایط من را داشتند اما بعد از سپری‌شدن تنها ۲ سال از زمان محرومیت، توانستند باردیگر بازی کنند.

*دوست دارید کمی بیشتر در مورد دوپینگی که انجام دادی، صحبت کنی؟

۲ فصل قبل که من برای ماشین‌سازی بازی کردم متاسفانه زانو پایم بسیار آسیب جدی دید و دیگر توان بازی کردن نداشتم و همه هم‌بازی‌هایم شاهد این ماجرا هستند. از سوی ماشین‌سازی هم تقریبا در شرایط بحرانی بود و نمی‌توانستم در این مقطع تیم را رها کنم.

متاسفانه تیم هم پزشک نداشت و من مجبور شدم به یک پزشک عمومی دیگر خارج از تیم مراجعه کنم و البته کار بسیار اشتباهی بود. این پزشک هم متاسفانه یک آمپول به پای من تزریق کرد و یک هفته بعد ما با سیاه جامگان در مشهد بازی داشتیم که بعد از اتمام دیدار، از من تست دوپینگ گرفتند و در نهایت تست من مثبت درآمد.

من به هیچ عنوان قصد دوپینگ نداشتم و حتی از پزشک عمومی که این آمپول را به من تزریق کرد، مدارک گرفتم که به فدراسیون پزشکی ثابت کنم هیچ قصدی در این رابطه نداشتم. مدارک زیادی هم برای اثبات بی‌گناهی‌ام تهیه کردم تا ببینیم شرایط چگونه رقم می‌خورد. البته باردیگر می‌گویم که بی‌تجربگی‌ام باعث شد که به یک پزشک عمومی مراجعه کردم.

*برای تراکتورسازی و سپاهان اصفهان هم بازی کردی، کدام تیم را دوست داشتی؟

همه به خوبی می‌دانند که من عاشق تراکتورسازی هستم و خیلی هم دوست داشتم که فوتبالم را در این تیم تمام کنم. اما در روزهای آخر که برای این تیم بازی می‌کردم، باردیگر مصدوم شدم و متاسفانه صحبت‌های خیلی زیادی هم شد که من از تیم‌های دیگر پول گرفتم تا برای تراکتورسازی بازی نکنم. ۳ سال برای این تیم بازی کردم که خدا شاهد است که چندان پول آنچنانی نگرفتم.

در زمان آخر سعید عباسی مدیرعامل وقت باشگاه تراکتورسازی، وی به من گفت که باید با تراکتورسازی سفید امضا کنی و از طرفی این شخص کاری کرد تا بازیکنان بومی تراکتور فراری شوند. در تبریز به بازیکنان بومی این تیم هیچ ارزشی ندادند، نریمان جهان، کامدار، آقایی و چند بازیکن دیگر تقریبا از تراکتورسازی فراری شدند.

با رسول خطیبی زیاد کار کردم و می‌توانم بگویم این سرمربی بومی به بازیکنان تبریز و آذربایجان بها می‌دهد. اما به لحاظ مدیریتی خیلی اذیت شدیم و در دقایق آخر زمان نقل‌وانتقالات من به سختی رضایت‌نامه‌ام را از باشگاه گرفتم و به سپاهان نقل مکان کردم.

*در یک مصاحبه هم گفته بودی که اگر چند میلیارد هم بدهند، دیگر برای تراکتورسازی بازی نمی‌کنی.

ببینید، از این مصاحبه من تعبیرات اشتباه و غلطی شد. من دوست داشتم که برای تراکتورسازی بازی کنم اما وقتی مدیریت باشگاه گفت تونی دیگر تو را نمی‌خواهد من باید چیکار کنم. سعید عباسی متاسفانه خیلی من را اذیت کرد و یک روز مانده به اتمام نقل‌وانتقالات آقای فیض‌بخش مدیر برنامه‌های من کمک کرد تا به تیم سپاهان بروم، فقط می‌توانم بگویم مدیرعامل باشگاه من را خیلی اذیت کرد.

*پس همانند علیرضا نقی‌زاده معتقد هستی که یک‌سری افراد مانع از حضور بازیکنان بومی در تراکتورسازی و تبریز هستند؟

من سال‌ها است که از تراکتورسازی جدا شدم و متاسفانه هیچ اطلاعی از حال و روز این روزهای تراکتور هیچ خبری ندارم. اما زمانی که من برای این تیم بازی می‌کردم، یک تیم بدون حاشیه بودیم و رسول خطیبی به خوبی تیم را بسته بود. اما سعید عباسی نهایت کم لطفی را در حق ما انجام داد و همه بازیکنان بومی فراری شدند.

*با شخص تونی اولیویرا صحبت کردی که تو را می‌خواهد یا نه؟

نخیر. من به هیچ عنوان با شخص تونی صحبت نکردم و فقط سعید عباسی به من گفت کادرفنی دیگر تمایلی ندارد که تو در تیم حضور داشته باشی.

*با توجه به صحبت‌هایی که کردی، پس از باشگاه تراکتورسازی طلبکار هستی؟

بله. اگر اشتباه نکنم حدود ۳۵۰ میلیون تومان در حال حاضر از تراکتورسازی طلبکار هستم. حتی شخص ایوب ذوالفقاری سرپرست وقت باشگاه هم به خوبی از این موضوع مطلع است. همه بازیکنانی که عشق تراکتور را به سینه می‌زدند، از این تیم شکایت کردند اما من همان حبیب گردانی هستم که به خاطر تیم شهرم از تراکتور شکایت نکردم.

برخی از افراد هم من را خیلی اذیت کردند و خدا شاهد است که به هیچ عنوان حلالشان نمی‌کنم. چون منبع درآمد فوتبالیست، فقط از فوتبال است. لیدر باشگاه به درب خانه‌ام آمد و گفت که ما روی سکوها خیلی زحمت می‌کشیم و به همین علت باید ۱۰ درصد از قرارداد خود را به ما بدهید تا برای شما یک لقب انتخاب کنیم. مگر درآمد من از تراکتورسازی چقدر بود که بخواهم بخشی از آن را هم به لیدر بدهم.

*در زمان حضور تونی اولیویرا، در هفته‌های آخر هیچ خبری از تو نبود و باشگاه هم هیچ خبری از این موضوع نداد.

متاسفانه من شرایط مصدومیتم خیلی حاد بود و از طرفی باشگاه هم روزه سکوت گرفته بود و به هیچ عنوانی قصد نداشت موضوع مصدومیت من را رسانه‌ای کند. دکتر مجید صادقی پزشک فعلی تراکتورسازی هم در آن زمان پزشک تیم بود و متاسفانه مدیرعامل گفته بود هیچ‌کس حق مصاحبه ندارد. حتی عکس‌های مصدومیتم را در اختیار یک خبرگزاری قرار دادم.

اما متاسفانه سعید عباسی مدیرعامل وقت باشگاه هیچ ارزشی به ما نداد و عکس‌هایم پزشکی من هم موجود است که متاسفانه << مینیسک >> پایم آسیب جدی دید. بازی معروف تراکتورسازی و نفت تهران هم ما به تونی اولیویرا باختیم، زمانی بود که لوسیانو ادینیو را به اشتباه تعویض کرد، البته اشتباهات داوری هم کاملا تاثیرگذار بود.

*بازی‌های تراکتورسازی را پیگیر هستی؟

بله، کاملا. من در فصلی که گذشت تراکتورسازی را برای قهرمانی انتخاب کرده بودم اما یک‌سری اتفاقات در این تیم رخ داد که قهرمانی به راحتی از دست رفت. یک مالک بومی و متعصب در حال حاضر برای این تیم پرطرفدار خدمت می‌کند و به نظرم حیف است که زحمات و خرج‌های این مالک متعصب حیف شود. حتی من در چندین دیدار خانگی تراکتورسازی از نزدیک شاهد بازی این تیم بودم.

*یک مدت هم عملکرد قابل قبولی داشتی که کی‌روش مجبور شد حبیب گردانی را به تیم ملی دعوت کرد.

من از تراکتورسازی به پیراهن تیم ملی کشورم رسیدم و از این بابت خیلی خوشحالم. من دینم را به تراکتور ادا کردم و خوشحالم که در یک مدت هم پیراهن تیم ملی کشورم را پوشیدم.

*در دیدار با فولاد زمانی که برای تراکتورسازی بازی می‌کردی، با یکی از هم تیمی‌هایت دعوا کردی.

بله، درست است. این بازیکن سرباز تراکتورسازی به راحتی قهرمانی را از تراکتور گرفت. در دیدار با فولاد و حتی چند دیدار دیگر به راحتی اشتباهات مرگبار انجام می‌داد و به تیم خیلی ضربه زد، البته این را هم باید بگویم که این بازیکن هیچ وقت در شرایط نرمالی نبود و در نهایت با اتوبوس به تبریز برگشت.

*در آن فصل هم قهرمانی به راحتی از دست رفت.

بله به لطف برخی از بازیکنان تیم که به راحتی اشتباهات مرگبار انجام می‌دادند، قهرمانی از دست رفت. در آن فصل رسول خطیبی زحمات زیادی برای تیم انجام داد اما در نهایت تونی اولیویرا با یک تعویض اشتباه باعث شد تا قهرمانی از ما گرفته شود. حال امیدوارم در فصل نوزدهم لیگ برتر تیم شایسته تراکتور بتواند قهرمان شود.

بازیکنان بومی از جان خود برای تراکتورسازی بازی کردند اما برخی از افراد شاید غیر بومی به تیم صدمات خیلی زیادی زدند. من حتی مطالباتم را بخشیدم و من در واقع حدود یک میلیارد طلب دارم که هیچ وقت نخواستم. افرادی که سنگ تراکتور را به سینه می‌زدند، به راحتی از باشگاه شکایت کردند اما حبیب گردانی از حق خود و بچه‌هایش گذشت.

*صحبت پایانی.

از “پایگاه خبری ترجمان صبح” تشکر می‌کنم که بعد از مدت‌ها به فکر من بودید و باعث شد ‌تا برخی از صحبت‌ها را حتما بگویم. از رسول خطیبی که زحمات زیادی برای تیم‌های تبریزی کشیده است تشکر می‌کنم که در نهایت وی هم کم لطفی‌های زیادی دید. امیدوارم در فصل نوزدهم لیگ برتر هم جشن قهرمانی تراکتورسازی را ببینیم، چون آرزوی حبیب گردانی همیشه موفقیت تراکتور است.

گفت‌وگو از محمد فرجی و عرفان ولی‌نژاد

بیشتر بخوانید؛

عزم جدی تراکتور برای بستن تیم قهرمان

رشید مظاهری شاید پرسپولیسی شود/ بیرانوند در اندیشه لژیونر شدن