به گزارش ترجمان صبح، به نقل از ایرنا، منصور علیپور افزود: بافت ۲ تخته فرش ۶۰۰ متر مربعی در ابعاد ۲۰ *۳۰ و ۲ تخته فرش ۴۰۰ متر مربعی در ابعاد ۲۰ * ۲۰ از ۸ سال پیش برای اولین بار از نظر نوع و اندازه در تبریز آغاز شده است.

وی اظهار داشت: بافت فرش های ۴۰۰ مترمربعی حدود ۲ ماه پیش تکمیل شده و کار بافت فرش های ۶۰۰ مترمربعی نیز در مراحل پایانی است و تا یک ماه آینده تکمیل می شود.

مدیرعامل شرکت آلتین فرش تبریز با بیان اینکه این فرش ها با سرمایه گذاری عظیم زاده بافته می شود، یادآوری کرد: این فرش ها پس از اتمام مراحل بافت و آماده سازی در نمایشگاه بین المللی فرش تهران با حضور رئیس جمهوری رونمایی می شود.

علیپور با اشاره به اینکه نمایشگاه بین المللی فرش تهران از یکم تا هفتم شهریور برپا می شود، ادامه داد: این فرش ها در مجموع ۲ هزار متر مربع بوده و با توجه به اینکه طرح و نقشه همه آن ها یکی است می توان آن ها را در یک فضا استفاده کرد.

وی یادآوری کرد: در بافت این فرش ها روزانه حدود ۱۸۰ نفر به صورت ۲ نوبته در کارگاهی به مساحت ۶۰۰ متر مربع کار می کنند.

تولید کننده فرش های ۶۰۰ متر مربعی تبریز گفت: این فرش ها ریز بافت بوده و در ۵۵ رج بافته می شود و در بافت آن ۷۰ درصد از ابریشم و ۳۰ درصد پشم کره ای استفاده شده است.

علیپور، افزود: طرح این فرش ها در مکتب تبریز و گل و بوته بوده و در بافت آن ۷۰ رنگ به کار رفته است.

وی با اشاره به اینکه تمام مراحل آماده سازی بافت تا تکمیل فرآیند بافت این فرش ها منحصر بفرد است، گفت: تعدادی از این فرش ها نیز پس از رونمایی در نمایشگاه بین المللی فرش تهران در نمایشگاه بین المللی فرش تبریز نیز که یکم تا پنجم مرداد برگزار می شود، به نمایش گذاشته خواهد شد.