ترجمان صبح: “ایکی قاپیلی” در آتش سوخت. نزدیک به ۶ ساعت تمام، ۱۰۰مغازه در بازار جهانی تبریز سوختند، این همان سرایی است که در سال ۸۸ هم دچار حریق شده بود.

بازارهای سنتی به دلیل بافت خود، همیشه  آبستن حوادث و آتش سوزی‌های کوچک و بزرگ هستند و سال‌هاست که  با سیم‌کشی ها نامناسب برق و کپسول های گاز و… دست به گریبان اند، بدون اینکه کسی این مسئله را جدی بگیرد.

بازارهای سنتی به دلیل بافت خود، همیشه  آبستن حوادث و آتش سوزی‌های کوچک و بزرگ هستند

زمانی یه عمق خطر پی می بریم که حادثه ای شبیه حادثه شب گدشته بازار تبریز اتفاق بیفتد و ما انگشت بر دهان شاهد از بین رفتن سرمایه بازاریان و بافت تاریخی باشیم که چندین سال طول می کشد تا مرمت و بازسازی شود.

بازار سنتی تبریز  به لحاظ حجم زیاد کالاهای نگهداری شده به صورت غیر استاندارد، ظرفیت کم حجره‌‌ها و مغازه‌های بازار، چیدمان و دکوراسیون نامناسب و حتی خارج از محدوده مغازه، عدم رعایت نکات ایمنی، نگرانی مسئولان به ویژه سازمان آتش نشانی را برانگیخته  بود،  این سازمان بارها در طول چند سال گذشته نسبت به ناامنی آن هشدار داده و خواستار توجه جدی به این موضوع شده است.

 خطر را زمانی می توان در بازار تبریز پر رنگ دید که به این نکته توجه کنیم که تیمچه و سراهای تنگ بازار،  امکان تردد امکانات آتش نشانی را نیز از بین می برد و این سوال ایجاد می شود که اگر در این مناطق اتش سوزی روی دهد ( مثل شب گذشته) امکانات آتش نشانی چگونه باید به بازار منتقل شود؟

هر چند علت حادثه در دست بررسی است  و هنوز چیزی اعلام نشده  ولی کیست که نداند سیم کشی های نامناسب، تابلو برق های شلوغ و حتی غیر استاندارد، استفاده نامناسب از وسایل سرمایشی و گرمایشی و مواردی از این دست تهدیدی جدی برای بازار تبریز است. حالا اگر این مسائل دلیل آتش سوزی شب گذشته نباشند، بی شک دلیل رویدادهای تلخ در آینده خواهند بود، اگر جدی گرفته نشوند!

آتش سوزی در بازار تبریز

شاید با مروز تمام کاستی‌هایی که در بحث ایمنی بازار تبریز وجود دارد، انگشت اتهام به سوی کسبه این بازار باشد که مسائل ایمنی را جدی نمی گیرند، از یاد نبریم که  ایمن سازی بازار تنها برعهده شهروندان و کسبه نیست و سازمان های مرتبط نیز باید کمک کنند. وزارت کار، اتحادیه ها و صنوف مختلف با بازرسی از کارگاه ها و مغازه ها بویژه در بازار، باید مالکان را مجاب به ایمن سازی محل کسب خود کنند و مجوز ادامه فعالیت آنان را منوط به اخذ تأییدیه ایمنی از سازمان آتش نشانی کنند.

بیشتر بخوانید: بازار تبریز دچارآتش سوزی شد

عکسهای این حادثه را در اینجا ببینید: آتش سوزی در بازار بزرگ تبریز (راستابازار)