ترجمان صبح، زهرا حیدری آزاد: جدال با درخت، قصه پر درد این روزهای  فضای مجازی است، هنوز رنج و خستگی خبر  قطع درختان گوشه و کنار شهر از جانمان نرفته بود  که دیدن نعش‌های درختان قره داغ روی کامیون‌ها، بیش از پیش متاثرمان کرد.

دی ماه یا بهمن ماه بود که تصاویری از حمل  درختان قطع شده روی تریلی ها،  در فضای مجازی دست به دست می‌شد، منطقه ما پوشش چوبی چندانی ندارد و بدون شک اولین نقطه ای که ذهن‌ها را به سوی خود می‌کشید؛ پوشش درختی منطقه ارسباران بود.

به تجربه ثابت شده که در ایران همیشه مشکلات و معضلات در ابتدا انکار، به مرور تکذیب و در نهایت با تبدیل شدن اتفاقی کوچک به فاجعه ای بزرگ ماجرا با کمی تعدیل و اظهار امیدواری برای اصلاح اوضاع به عموم مردم اطلاع رسانی و هشدار داده می شود.

شبیه هر ماجرای زیست محیطی، این هم موضوعی بود که از همان روزهای اول به شدت تکذیب شد. چند روز و چند هفته بعد از بار تکذیب ها کاسته و گفته شد درختان قطع شده، درختان جنگلی نبوده و درختان غیر مثمر باغی منطقه ارسباران هستند.

مدیران نهادهای مرتبط از قبیل حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی اعلام کردند که فیلم های منتشر شده در این زمینه، مربوط به قطع درختان کهنسال باغات است، اما به نظر می رسد افکار عمومی تا به امروز از این توضیحات و توجیه ها قانع نشده اند.

با ورود رسانه‌های استانی به این ماجرا و افزایش حساسیت عمومی ،  انتشار فیلم و عکس‌هایی از کامیون‌های حامل درختان قطع شده منسوب به جنگل‌های ارسباران در رسانه‌ها و فضای مجازی شدت بیشتری گرفته و پیگیری مردم و رسانه ها  مسوولان مرتبط را وادار به بررسی و پیگیری این موضوع و پاسخگویی به افکار عمومی کرده است.

این ماجرا تا جایی پیش رفت که حجت الاسلام آل هاشم، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه محبوب تبریز در  خطبه‌های نماز جمعه  به این مسئله واکنش نشان داد و از مسئولان خواست حساسیت بیشتری نشان دهند.

همچنان گهگاه اخباری در مورد کشف قاچاق چوب در جاده های آذربایجان شرقی شنیده می شد  تا موج جدید واکنش عمومی به پدیده حمل چوب با کامیون در جاده های آذربایجان شرقی، موضع گیری مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی را هم سبب شد. وی درصفحه اینستاگرام خود نوشت: اجازه نخواهیم داد به منابع طبیعی استان دست‌درازی شود.

به دنبال این واکنش ها جهاد کشاورزی استان و منابع طبیعی استان اعلام آمادگی کرد تا برای روشن شدن پشت پرده ماجرا اکیپی متشکل از خبرنگاران و عکاسان به منطقه اعزام و واقعیت ماجرا روشن شود.(اینجا)

در این سفر، مسئولان جهادکشاورزی استان، تعرضی به جنگل های ارسباران‌ را رد کردند، حتی مدیر منابع طبیعی کلیبر در جمع خبرنگاران اعلام کرد اگر کسی یکی درخت قطع شده  جنگلی نشان دهد، به او جایزه می دهند!

چهارشنبه،  ۹ اردیبهشت ماه خبری روی خروجی صدا وسیما قرار گرفت ، در این خبر، خبرنگار دوربین را سمت درختان جنگلیِ قطع شده برد و نمونه‌هایی را نشان داد که از زخم تبر جان سالم به در نبردند.

خبرنگار تبریزی در گزارش خود از تشکیل کمیته ویژه ای از دستگاه های استان برای برررسی این موضوع خبر داد.

حال باید منتظر ماند و دید خروجی این کمیته چه خواهد بود؟ و آیا به این خبرنگار تبریزی جایزه ای تعلق خواهد گرفت یا نه؟!

بیشتر بخوانید: مسئول قطع درختان ارسباران را مجبور به درختکاری کنید

مقاله خارجی: راهکارهای مناسب برای حفاظت از درختان و حفاظت از جنگل ها